Barroso gratuluje Ukrainie relacji z Rosją

Szef KE Jose Barroso pogratulował prezydentowi Ukrainy reform na rynku energetycznym, pragmatyzmu oraz postępu w relacjach z Rosją. Wiktor Janukowycz zapewnił w Brukseli, że za jego prezydentury tranzyt rosyjskiego gazu do partnerów w UE nigdy nie będzie zagrożony.

"Już nigdy nie będzie takich problemów jak w przeszłości. Ukraina jest zdeterminowana, by wypełniać swe obowiązki wobec UE i Rosji" - zapewnił w poniedziałek Janukowycz na konferencji prasowej po spotkaniu z Barroso, nawiązując do dwutygodniowej przerwy w dostawach rosyjskiego gazu w styczniu 2009 roku do niektórych państw UE.

Była to już druga wizyta Janukowycza w Brukseli od czasu objęcia przez niego w lutym urzędu prezydenta Ukrainy.

"Gratuluję prezydentowi Janukowyczowi dotychczasowych osiągnięć. Obaj zobowiązaliśmy się do dalszego pogłębiania naszych relacji" - powiedział Barroso. Gratulował przede wszystkim reform na rynku energii: przyjęcia nowej ustawy gazowej oraz decyzji o podpisaniu protokołu akcesyjnego do Wspólnoty Energetycznej, co - jak zapewnił Janukowycz - ma nastąpić już 24 września.

Postęp, zdaniem Barroso, nastąpił też w modernizacji ukraińskiej sieci transportu gazu, a KE sfinansuje dwa studia wykonalności w tej sprawie. "Ukraina pozostanie kluczowym krajem tranzytowym i musimy znaleźć stabilne warunki transportu, odzwierciedlające interes wszystkich stron: Ukrainy, UE i Rosji" - powiedział Barroso.

Pytany, czy nie obawia się, że Ukraina zbytnio ciąży w stronę Rosji po objęciu urzędu prezydenta przez Janukowycza, Barroso zapewnił, że "KE z zadowoleniem wita postęp w relacjach Ukraina-Rosja". "To jest także w interesie UE - podkreślił - gdyż Rosja to także bardzo ważny partner dla UE". Jego zdaniem takie konstruktywne podejście w pragmatyczny sposób pomaga rozwiązywać kłopoty.

Także przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy cieszył się, że "Ukraina przeżywa okres stabilności politycznej, opartej na silnej większości parlamentarnej". "To pozwoli Ukrainie na postęp w przyjmowaniu reform" - powiedział.

Janukowycz podniósł kwestię dialogu wizowego, wyrażając nadzieję, że na najbliższym szczycie UE-Ukraina 22 listopada w Brukseli zostanie przyjęty "plan działania" w kierunku całkowitego zniesienia obowiązku wizowego między UE a Ukrainą. Barroso nie odniósł się do tego tematu na konferencji prasowej, ale w komunikacie KE podkreślono, że ta kwestia będzie jednym z tematów szczytu.

Barroso i Van Rompuy obiecali natomiast przyspieszenie wysiłków w celu zawarcia "najszybciej, jak to możliwe" umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, zwłaszcza w aspekcie handlowym, czyli umowy o wolnym handlu. "Tym samym oferujemy Ukrainie dostęp do największego na świecie rynku, dający perspektywę podwojenia obecnego eksportu do UE" - powiedział. Przyznał jednak, że wciąż są "duże problemy" do rozwiązania, zwłaszcza dotyczące taryf.

Przedstawiciele UE zapewnili też, że w rozmowach z prezydentem Ukrainy podnieśli kwestię praw człowieka, państwa prawa i wolności obywatelskich, w tym wolności mediów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
9°C Czwartek
rano
wiecej »