Radio Watykańskie w swoim dzisiejszym serwisie wyczerpująco informuje o wizycie Benedykta XVI na Wyspach Brytyjskich. Poniżej prezentujemy ostatnie teksty watykańskich korespondentów i żurnalistów.
Po ceremonii powitania odbyło się spotkanie z członkami rodziny królewskiej w ogrodach pałacu Holyroodhouse. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele świata polityki oraz niektórzy przywódcy religijni, wśród nich anglikański arcybiskup Rowan Williams. Następnie Elżbieta II osobiście odprowadziła Benedykta XVI do papamobile, którym Papież wyruszył ulicami Edynburga do pałacu arcybiskupiego.
Nie sprawdzają się przewidywania o chłodnym przyjęciu Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Na ulicach Edynburga zgromadziło się dziesiątki tysięcy osób, chcących zobaczyć i pozdrowić Ojca Świętego.
Po przyjeździe do pałacu arcybiskup Edynburga Benedykt XVI, mimo że nie przewidywał tego oficjalny program, przeszedł pieszo na drugą stronę ulicy, przy której znajduje się arcybiskupia rezydencja, aby na kilka chwil spotkać się ze zgromadzonymi tam uczniami i osobami chorymi.
Pierwszy dzień wizyty Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii kończy Msza w oddalonym o niemal 90 km od Edynburga Glasgow, największym mieście Szkocji.
Noc Papież spędza już w Londynie, w nuncjaturze apostolskiej w dzielnicy Wimbledon, która jest jego rezydencją w czasie pobytu na Wyspach Brytyjskich.
***
Benedykt XVI do dziennikarzy: Antykatolicyzmowi wychodzę naprzeciw z wielką odwagą i radością
Rozpoczęła się 17. zagraniczna podróż Benedykta XVI. Jego wizycie w Wielkiej Brytanii towarzyszą liczne kontrowersje nagłaśniane przez media, co podjął sam Ojciec Święty w czasie tradycyjnej konferencji prasowej. Antykatolicyzmowi wychodzę naprzeciw z wielką odwagą i radością – powiedział dziennikarzom Benedykt XVI na pokładzie samolotu, którym wraz z dziennikarzami leciał do Wielkiej Brytanii. Przypomniał, że również przed podróżami do Francji i Czech ostrzegano go, iż przybywa do krajów zsekularyzowanych, antyklerykalnych, z nieliczną garstką wiernych. A potem okazywało się, że obecność wiary jest tam bardzo wyraźna, agnostycy słuchali go z uwagą, zaś antykatolicy okazywali mu tolerancję i poszanowanie. „Wielka Brytania ma własną historię antykatolicyzmu, to prawda, ale jest to również kraj o wielkiej tradycji tolerancji” – zaznaczył Ojciec Święty.
Papieża zapytano też, jak uatrakcyjnić Kościół i uczynić go bardziej wiarygodnym. Kościół, któremu zależy na popularności, pomnażaniu wiernych, a tym samym i własnej potęgi, wchodzi na błędną drogę – zauważył Papież. Celem Kościoła nie jest bowiem własny sukces, lecz przekazywanie orędzia Chrystusa. Naszym priorytetem musi być zatem przejrzystość, aby w Kościele było widać Chrystusa – dodał Benedykt XVI.
Największego rozgłosu w mediach nabrało pytanie dotyczące nadużyć seksualnych w Kościele, którymi zawiódł on zaufanie wiernych. „Przede wszystkim muszę powiedzieć, że doniesienia te były dla mnie wielkim szokiem, nie tylko wielkim smutkiem – stwierdził Papież. – Trudno jest zrozumieć, jak mogło dojść do takiego zwyrodnienia posługi kapłańskiej. Jest to bardzo smutne. I smutne jest również to, że władze kościelne nie były dość czujne, dość szybkie i zdecydowane, by podjąć niezbędne środki. I jak napisałem do biskupów irlandzkich, wydaje mi się, że musimy wejść w okres pokuty i pokory, a także nauczyć się na nowo absolutnej szczerości”.
Benedykt XVI zauważył, że w obliczu skandali seksualnych Kościół czekają teraz trzy zadania: przede wszystkim musi pomóc ofiarom, po drugie ukarać winnych, pozbawiając ich wszelkiego kontaktu z młodymi, a także wprowadzić skuteczne środki zapobiegawcze, aby już nigdy więcej nie dochodziło do podobnych nadużyć.
Kolejne pytanie dotyczyło kard. Newmana. Benedykt XVI nazwał go „doktorem Kościoła dla naszych czasów”, bo choć żył on w XIX w., był człowiekiem w pełni nowoczesnym. Zapytany z kolei o oficjalny charakter swej wizyty w Wielkiej Brytanii, Ojciec Święty podkreślił, że w żaden sposób nie narusza to ściśle pasterskiego charakteru jego podróży. Albowiem, jeśli Papież jest głową państwa, to jest to jedynie środek, który ma gwarantować niezależność jego nauczania i publicznego charakteru jego pasterskiej pracy. Nie jest to zatem wizyta polityczna – dodał Ojciec Święty w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.