Karol Wojtyła należy do najznamienitszych absolwentów Angelicum i „dla nowego dzieła jest nie tylko inspiracją, ale pierwszym i najważniejszym twórcą”.
Odwaga prawdy, wolność ducha i intelektualna uczciwość – te wartości Papież Franciszek wskazuje jako drogowskazy Instytutowi Kultury św. Jana Pawła II, który został dziś zainaugurowany na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Ojciec Święty przypomina, że Karol Wojtyła należy do najznamienitszych absolwentów tej uczelni i „dla nowego dzieła jest nie tylko inspiracją, ale pierwszym i najważniejszym twórcą”.
Swój list Franciszek skierował na ręce rektora tej dominikańskiej uczelni, którym jest Polak, o. Michał Paluch. Podziękował za współpracę w tym dziele dwóm polskim fundacjom, Futura Iuventa i Świętego Mikołaja. Papież podkreśla, że „głównym zadaniem Instytutu ma być refleksja nad kulturą współczesną”, czemu będzie służyć współpraca z najwybitniejszymi filozofami, teologami oraz ludźmi kultury w jej najszerszym rozumieniu. Franciszek podkreśla, że „św. Jan Paweł II jest dla owego dzieła zarówno inspiracją, jak i pierwszym i najważniejszym twórcą, z uwagi na bogate i wieloaspektowe dziedzictwo, jakie nam pozostawił, a wcześniej jeszcze na dany przezeń przykład otwartego i kontemplacyjnego umysłu, rozmiłowanego w Bogu i człowieku, w stworzeniu, historii oraz sztuce”.
Ojciec Święty przypomina, że różnorodne doświadczenia życiowe Jana Pawła II, postrzegane w świetle Ducha Świętego, prowadziły go do wyjątkowo głębokiej refleksji nad człowiekiem i jego kulturowymi korzeniami jako nieodzownym punktem odniesienia dla głoszenia Ewangelii. Cytując pierwszą encyklikę Papieża-Polaka „Redemptor hominis”, Franciszek podkreśla, że „przed nami jest zadanie zadbania o żywotność takiej postawy, jeśli pragniemy być Kościołem w drodze, Kościołem, któremu nie wystarczy pielęgnowanie i zarządzanie tym, co jest, ale który pragnie pozostać wierny swej misji”.
Papież wyraża radość, że Instytut Kultury Św. Jana Pawła II związany jest z Uniwersytetem św. Tomasza z Akwinu, gdyż „Angelicum gromadzi społeczność akademicką, profesorów i studentów pochodzących z całego świata i stanowi właściwe miejsce prowadzenia refleksji nad kluczowymi wyzwaniami, wobec których stoi dzisiejsza kultura”. Wskazuje w tym kontekście na znaczenie tradycji dominikańskiej, w której istotną rolę zajmuje racjonalny namysł nad wiarą i jej treściami.
Instytut Kultury św. Jana Pawła II został zainaugurowany w setną rocznicę urodzin Papieża-Polaka na wydziale filozofii tej papieskiej uczelni, na którym studiował Karol Wojtyła. O. Michał Paluch zauważa, że ten uniwersytet jest wyjątkowym miejscem, aby zbudować „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. „Mam nadzieję, że Instytut będzie swoistym «zarażaniem źródeł», których wody zaniosą jego idee na krańce świata” - podkreśla rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.