Reklama

Śląskie bizneswoman

50 założonych przez kobiety firm powstało i rozwinęło się w powiecie mikołowskim (Śląskie) dzięki finansowanemu z unijnych środków programowi "Własna firma - nowe horyzonty".

Reklama

Jego uczestniczki dostały maksymalnie po 40 tys. zł na uruchomienie własnego biznesu; wzięły też udział w szkoleniach i warsztatach. W piątek w Mikołowie podsumowano efekty przedsięwzięcia, realizowanego od ubiegłego roku przez miejscowy urząd pracy. Nowe firmy muszą utrzymać się na rynku co najmniej rok.

Podczas szkoleń sto kobiet - bezrobotnych, poszukujących pracy lub nieaktywnych ostatnio zawodowo - uczyło się, jak zostać przedsiębiorcą z prawdziwego zdarzenia. Efektem projektu były konkretne biznesplany, na podstawie których połowa uczestniczek projektu ubiegała się o 40-tysięczną dotację na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Kolejnym narzędziem projektu było tzw. wsparcie pomostowe, które pomaga niektórym nowym firmom rozwiązać problem płatności czynszu za lokal czy składek ZUS.

Wśród firm założonych przez przedsiębiorcze kobiety jest m.in. bawialnia dla dzieci, komis z artykułami dziecięcymi, przedszkole artystyczne i żłobek, szkoła rodzenia, salony fryzjerski i kosmetyczny, klub fitness, sklepy: z bielizną, wędlinami, elektroniką czy częściami samochodowymi, oraz wiele firm usługowych - od usług fotograficznych, poprzez szkoleniowe, pielęgniarskie i rehabilitacyjne, po audyty energetyczne i pośrednictwo finansowe.

Realizatorzy projektu podkreślają, że oprócz wymiernych efektów, związanych z wprowadzeniem na rynek nowych, również innowacyjnych firm, ważna jest też satysfakcja uczestniczek programu, które zyskały możliwość realizowania swoich pomysłów i zawodowych marzeń.

W końcu lipca tego roku stopa bezrobocia w powiecie mikołowskim wynosiła 7 proc. Ponad połowa bezrobotnych to kobiety. Wśród kryteriów pomocnych w staraniach o dotacje była m.in. chęć założenia firmy na miejscu, czyli w powiecie mikołowskim.

Eksperci rynku pracy oceniają, że w Mikołowie kobiety są w trudniejszej sytuacji niż mężczyźni - często brakuje dla nich ofert pracy, zdarzają się zwolnienia po urlopach macierzyńskich. Bez pracy pozostają nawet kobiety z wyższym wykształceniem.

Mikołowski program przygotowano z myślą nie tylko o bezrobotnych czy poszukujących pracy mieszkankach Mikołowa i okolic, ale również młodych matkach, które po urlopie macierzyńskim chciały wrócić do aktywności zawodowej.

W ramach programu kobiety przeszły 64 godziny intensywnego szkolenia, podczas którego uczyły się m.in., jak rozliczać się z ZUS-em i urzędem skarbowym; poznały też zasady prawa pracy i techniki reklamowania własnego biznesu. Trenerzy przygotowywali uczestniczki projektu do nowej roli - szefowej, odpowiedzialnej za swoje finanse oraz rozwój pomysłu w biznes.

W powiecie mikołowskim mieszka ok. 90 tys. osób, z czego niespełna 40 tys. w Mikołowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
6°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama