Sejm wznowił posiedzenie

W czwartek po godz. 9 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. rządowym i poselskim projektem dotyczącym opieki nad małymi dziećmi, a także zapoznają się z informacją bieżącą na temat umowy gazowej z Rosją.

O informację rządu w sprawie polsko-rosyjskiej umowy gazowej wnioskował klub PiS, a w imieniu wnioskodawców głos zabierze prezes PiS Jarosław Kaczyński. W środę Kaczyński w radiowej Trójce ocenił m.in., że negocjowany z Rosją kontrakt gazowy sprowadza Polskę do niższej ligi w polityce.

Posłowie zajmą się m.in. rządowym projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki zmianom zakładanie żłobków będzie łatwiejsze (te placówki nie będą już traktowane jak zakłady opieki zdrowotnej). Ustawa ma zachęcić także do otwierania żłobków przy zakładach pracy i uczelnia wyższych, do tworzenia klubików dla dzieci, powierzania opieki nad dziećmi tzw. opiekunom dziennym i do legalnego zatrudniania niań.

Sejm rozpatrzy również projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do 5 lat autorstwa Joanny Kluzik-Rostkowskiej (PiS). Projekt definiuje i tworzy ramy prawne dla funkcjonowania różnych form opieki nad małymi dziećmi. Wśród nich wyróżniono: grupy weekendowe, zespoły lub punkty przedszkolne, grupy żłobkowe, grupy zabawowe, świetlice dziecięce, instytucję "dziennego rodzica". Według propozycji PiS, placówki takie mógłby prowadzić samorząd, administracja państwowa (urzędy, wyższe uczelnie), organizacje pozarządowe, osoby prywatne i instytucje, takie jak banki, zakłady pracy, instytucje handlowe.

Sejm zajmie się również rządowym projektem ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Projektowane rozwiązania mają pomóc rodzinom, które mają kłopoty z wychowywaniem dzieci i grozi im ograniczenie praw rodzicielskich. Projekt wprowadza m.in. instytucję asystenta rodziny, który będzie pomagał w opiece nad dziećmi.

Ustawa ma też doprowadzić do zwiększenia liczby zawodowych rodzin zastępczych i ograniczenia liczby domów dziecka. Domy dziecka pozostaną, ale mają to być placówki małe, w których mieszkać będzie do 14 wychowanków; przeznaczone będą dla dzieci starszych mających problemy z przystosowaniem się do życia w rodzinie. Będą tam przebywać także dzieci, których stan zdrowia wymaga profesjonalnej opieki. Profesjonalne wsparcie m.in. psychologów i pedagogów mają otrzymywać rodziny zastępcze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »