Modlitwa różańcowa jest kontemplacyjnym dopełnieniem katechezy rodzinnej, parafialnej i szkolnej - mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w Pierwszy Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej, który odbywa się w sobotę 2 października w kościele św. Dominika - Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Żółkiewskiej na warszawskim Służewie.
I Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej zorganizowany został, aby umożliwić warszawiakom odnowienie czci dla Matki Bożej, oddawanej przez różaniec. Nawiązał do tego w homilii abp Kazimierz Nycz, który przypomniał, że w każdej polskiej parafii październik jest miesiącem poświęconym modlitwie różańcowej. - Zbierają się na niej dorośli oraz dzieci, zarówno te przygotowujące się do Pierwszej Komunii, jak i starsze - dodał.
Metropolita podkreślił, że modlitwa różańcowa, którą do Polski sprowadził i szeroko propagował dominikanin św. Jacek, jest jedną z najpiękniejszych, a zarazem najważniejszych i najtrudniejszych modlitw, ponieważ łączy w sobie modlitwę ustną z kontemplacją tajemnic różańcowych, które zawierają wszystkie najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia, a którą prowadzi Bóg po to, by zbawić i odkupić człowieka po grzechu pierworodnym.
Arcybiskup wyjaśnił, że różaniec jest dopełnieniem katechezy. - W katechezie - rodzinnej, parafialnej i szkolnej - poznajemy bowiem prawdy chrześcijańskiej wiary, naukę Kościoła. Natomiast w różańcu to poznanie następuje z innej, ważniejszej strony - poprzez kontemplację - mówił hierarcha.
Metropolita przypomniał też, że różaniec jest modlitwą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Maryi. - Bardziej niż my wszyscy, Maryja zna słowa, które głosili Apostołowie, że jeden jest pośrednik między Bogiem i ludźmi - Jezus Chrystus. Jest on pośrednikiem naszego zbawienia, nasza modlitwa jest zawsze modlitwą Jezusową - mówił abp Nycz.
Abp Nycz wspomniał też o nieustannym podkreślaniu przez Jana Pawła II znaczenia modlitwy różańcowej i rozszerzeniu jej przez dodanie rozważań tajemnic światła, co zostało przedstawione w liście apostolskim "Rosarium Virginis Mariae" z 2002 r. - Potrzeba tego, by ta troska o modlitwę różańcową trwała dalej, także przez nasze świadectwo i mówienie o różańcu - stwierdził abp Nycz. Dodał, że jest to konieczne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ludzie szukają modlitwy kontemplacyjnej.
Zaapelował też do kapłanów oraz świeckich o utrzymanie w Polsce "pięknej tradycji modlitwy różańcowej", zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń.
W programie I Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej znalazły się także m.in. modlitwy grup różańcowych w intencji małżeństw i rodzin w kryzysie, modlitwa dzieci za rodziców, koncert muzyki klasycznej, wykłady, nieszpory z Litanią Dominikańską.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.