Reklama

Różaniec jest dopełnieniem katechezy

Modlitwa różańcowa jest kontemplacyjnym dopełnieniem katechezy rodzinnej, parafialnej i szkolnej - mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podczas Mszy św. w Pierwszy Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej, który odbywa się w sobotę 2 października w kościele św. Dominika - Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Żółkiewskiej na warszawskim Służewie.

Reklama

I Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej zorganizowany został, aby umożliwić warszawiakom odnowienie czci dla Matki Bożej, oddawanej przez różaniec. Nawiązał do tego w homilii abp Kazimierz Nycz, który przypomniał, że w każdej polskiej parafii październik jest miesiącem poświęconym modlitwie różańcowej. - Zbierają się na niej dorośli oraz dzieci, zarówno te przygotowujące się do Pierwszej Komunii, jak i starsze - dodał.

Metropolita podkreślił, że modlitwa różańcowa, którą do Polski sprowadził i szeroko propagował dominikanin św. Jacek, jest jedną z najpiękniejszych, a zarazem najważniejszych i najtrudniejszych modlitw, ponieważ łączy w sobie modlitwę ustną z kontemplacją tajemnic różańcowych, które zawierają wszystkie najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia, a którą prowadzi Bóg po to, by zbawić i odkupić człowieka po grzechu pierworodnym.

Arcybiskup wyjaśnił, że różaniec jest dopełnieniem katechezy. - W katechezie - rodzinnej, parafialnej i szkolnej - poznajemy bowiem prawdy chrześcijańskiej wiary, naukę Kościoła. Natomiast w różańcu to poznanie następuje z innej, ważniejszej strony - poprzez kontemplację - mówił hierarcha.

Metropolita przypomniał też, że różaniec jest modlitwą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Maryi. - Bardziej niż my wszyscy, Maryja zna słowa, które głosili Apostołowie, że jeden jest pośrednik między Bogiem i ludźmi - Jezus Chrystus. Jest on pośrednikiem naszego zbawienia, nasza modlitwa jest zawsze modlitwą Jezusową - mówił abp Nycz.

Abp Nycz wspomniał też o nieustannym podkreślaniu przez Jana Pawła II znaczenia modlitwy różańcowej i rozszerzeniu jej przez dodanie rozważań tajemnic światła, co zostało przedstawione w liście apostolskim "Rosarium Virginis Mariae" z 2002 r. - Potrzeba tego, by ta troska o modlitwę różańcową trwała dalej, także przez nasze świadectwo i mówienie o różańcu - stwierdził abp Nycz. Dodał, że jest to konieczne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ludzie szukają modlitwy kontemplacyjnej.

Zaapelował też do kapłanów oraz świeckich o utrzymanie w Polsce "pięknej tradycji modlitwy różańcowej", zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń.

W programie I Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej znalazły się także m.in. modlitwy grup różańcowych w intencji małżeństw i rodzin w kryzysie, modlitwa dzieci za rodziców, koncert muzyki klasycznej, wykłady, nieszpory z Litanią Dominikańską.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama