Po opadach deszczu w tatrzańskich potokach utrzymuje się podwyższony poziom wody. Miejscami szlaki mogą być podtopione. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne - informuje w sobotę Tatrzański Park Narodowy (TPN).
"Na niżej położonych szlakach jest bardzo mokro, ślisko i błotniście. W wielu miejscach występują kałuże" - czytamy w komunikacie przygotowanym przez TPN.
W wyższych partiach Tatr m.in. na szlaku na Zawrat od strony Doliny Gąsienicowej, w rejonie Koziej Przełęczy i Buli pod Rysami zalegają jeszcze niewielkie płaty starego, twardego i zmrożonego śniegu. Przechodząc przez nie należy zachować szczególną ostrożność, bowiem poślizgnięcie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem - ostrzegają służby TPN.
W sobotę Tatry są całkowicie zasnute gęstą mgłą. Wędrówka w takich warunkach znacząco utrudnia orientację w terenie.
Turyści wybierający się do Morskiego Oka muszą wcześniej wykupić miejsce parkingowe na Palenicy Białczańskiej. Rezerwacji można dokonać przez stronę internetową tpn.pl - do godziny 22. dnia poprzedzającego planowaną wycieczkę. Turyści poruszający się samochodami mogą też pozostawić swoje pojazdy na innym, położonym około półtora kilometra dalej od wejścia na popularny szlak parkingu na Łysej Polanie - tam nie trzeba rezerwować miejsc.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.