„Wzajemne błogosławieństwo – Jan Paweł II i naród żydowski”. Taki tytuł nosi trwająca do 1 stycznia w Muzeum Żydowskim stanu Maryland w Baltimore w USA wystawa o wysiłkach podjętych przez tego Papieża na rzecz chrześcijańsko-żydowskiego dialogu i pojednania.
Została zorganizowana przy współpracy wspólnoty żydowskiej tego miasta i katolickich organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych. Składają się na nią fotografie, wideo, dokumenty i inne przedmioty pochodzące z Polski, Izraela i Włoch, ilustrujące wielki wkład Papieża-Polaka w relacje katolicko-żydowskie. Ukazuje też, jak katoliccy księża i zakonnice ratowali prześladowanych żydów podczas drugiej wojny światowej.
Tytuł wystawy zaczerpnięto z przesłania, które Jan Paweł II wystosował w kwietniu 1993 r. na 50. rocznicę powstania w getcie warszawskim. „Jako chrześcijanie i żydzi idący za przykładem Abrahama – pisał wtedy Papież– jesteśmy powołani, by być błogosławieństwem dla świata. Jest zatem konieczne, byśmy jako chrześcijanie i żydzi stali się najpierw błogosławieństwem dla siebie nawzajem”. Dyrektor Muzeum Żydowskiego w Baltimore podkreśla, że Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w sercach żydów. Karen Falk przypomina, że był on pierwszym od dwóch tysięcy lat Papieżem, który wszedł do synagogi, a z żydami przyjaźnił się już od dziecka w rodzinnych Wadowicach.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.