Reklama

Węgry: Znaleziono siódme ciało

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wycieku toksycznego czerwonego szlamu z huty aluminium w Ajka na Węgrzech; w piątek znaleziono ciała dwóch osób uznawanych dotąd za zaginione - podały służby ratownicze.

Reklama

Ciało siódmej ofiary znaleziono w piątek w pobliżu miejscowości Devecser, niedaleko miejsca, gdzie kilka godzin wcześniej odkryto zwłoki szóstej ofiary - poinformował szef służb ratowniczych Tibor Dobson. Nie podano bliższych danych na temat kolejnych ofiar.

Miejscowości Devecser i Kolontar najbardziej ucierpiały w następstwie wypadku. Do wycieku około miliona metrów sześciennych czerwonego szlamu ze zbiornika w hucie aluminium w mieście Ajka na zachodzie Węgier doszło w poniedziałek. Wypadek spowodował też obrażenia u około 120 osób. Kilkaset domostw trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co było na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.

Władze Węgier zapewniają, że w związku z wyciekiem nie ma ryzyka katastrofy biologicznej w Dunaju. Organizacja ekologiczna Greenpeace ostrzegła jednak przed trwałym zanieczyszczeniem środowiska w miejscu wycieku, zarzucając rządowi w Budapeszcie "niewystarczający zakres informacji".

Do wycieku około miliona metrów sześciennych toksycznego czerwonego szlamu ze zbiornika w hucie aluminium w mieście Ajka na zachodzie Węgier doszło w poniedziałek. Wyciek spowodował śmierć sześciu osób i obrażenia u około 120. Kilkaset domostw trzeba było ewakuować. Fala szlamu wtargnęła do domów, porywając wszystko, co było na podwórzach: zwierzęta domowe, drewno na opał, motocykle i samochody.

Przedstawiciel służb ratowniczych Arpad Muhoray poinformował w piątek na naradzie w Kolontar, że ciało szóstej ofiary śmiertelnej wydobyto ze szlamu w miejscowości Devecser. Obie te miejscowości najbardziej ucierpiały na skutek wypadku w Ajka.

Premier Węgier Viktor Orban, który w piątek przebywał z jednodniową wizytą roboczą w Sofii, powiedział, że sytuacja na Węgrzech jest już opanowana i nie dojdzie do zanieczyszczenia Dunaju. Przypomniał, że Budapeszt zwrócił się do UE o pomoc finansową w zwalczaniu następstw katastrofy ekologicznej.

Rzecznik węgierskich służb ratunkowych Tibor Dobson oświadczył w piątek, że poziom zanieczyszczeń spowodowanych wyciekiem czerwonego szlamu spadł i substancja nie spowodowała szkód w Dunaju.

"Nie ma ryzyka katastrofy biologicznej czy ekologicznej w Dunaju, gdyż spadł już poziom zasadowości spowodowanej wyciekiem czerwonego szlamu z huty aluminium" - zapewnił w piątek minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter.

Tymczasem Greenpeace zarzuca władzom węgierskim niedostateczne informowanie i ostrzega, że wyciek mógł spowodować trwałe zanieczyszczenie środowiska. "Jest ryzyko, że zanieczyszczenie odbije się w sposób trwały na środowisku i łańcuchu żywieniowym" - ostrzegł chemik organizacji Herwig Schuster na konferencji prasowej w Wiedniu. "Powinniśmy wyjść z założenia, że 4 tys. ha gruntów nie nadaje się pod uprawę" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama