Wniebowzięcie Matki Bożej jest jednym z najbardziej popularnych świąt maryjnych w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Każdego roku na ulice wychodzą kolorowe procesje ku czci Maryi. Jednak tym razem wszystkie celebracje z udziałem większej liczby wiernych zostały odwołane z powodu pandemii.
Matka Boża Wniebowzięta jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii, szczególnie w regionie Walencji. W Madrycie czczona jest pod wezwaniem „La Paloma”. Pomimo ograniczeń z powodu pandemii już od wczoraj mieszkańcy stolicy licznie nawiedzają świątynię, aby „saludar a la Virgen”, czyli pozdrowić Maryję i ofiarować jej bukiet kwiatów. Matka Boża „La Paloma” jest uważana za nieoficjalną patronkę Madrytu, a jej święto jest jednym z najbardziej popularnych w stolicy Hiszpanii. Jest patronką strażaków, którzy organizują barwną procesję ulicami miasta. W tym roku jednak nie odbędzie się ona.
W Sewilli trwa święto patronalne Matki Bożej „de los Reyes”, a w Jerez „de la Caridad”. Historię zaśnięcia i wniebowzięcia Maryi można zobaczyć w miejscowości Elche koło Alicante. Tzw. „Misterium z Elche” to muzyczno-religijne przedstawienie, którego początki sięgają średniowiecza.
Wniebowzięcie Matki Bożej jest też bardzo popularne w Ameryce Łacińskiej. Od dzisiejszego święta bierze swoją nazwę stolica Paragwaju – Asunción, którą została założona 15 sierpnia 1537.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.