Reklama

Porozumienie w sprawie wolontariatu

Porozumienie o wolontariacie pracowniczym podpisali we wtorek w siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rektor uczelni prof. Paweł Górski i ks. Jacek Ambroszczyk z łódzkiej Caritas. Zdaniem Górskiego, umowa jest dla uczelni "dobrą okazją do czynienia dobra".

Reklama

Strony porozumienia chcą m.in. propagować ideę wolontariatu pracowniczego oraz wspierać działaniami wolontarystycznymi Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas.

"Wolontariat jest po to, żebyśmy kształtowali swoje charaktery. To nie może być traktowane jak dziecinna zabawa" - powiedział Górski.

Wyjaśnił, że program wolontariatu pracowniczego ma zachęcać obecnych i emerytowanych pracowników uczelni oraz studentów do wspierania swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami przedsięwzięć mających na celu m.in. szerzenie idei hospicyjnej w społeczności lokalnej.

Górski dodał, że każda społeczna działalność wymaga pewnego "zinstytucjonalizowania", gdyż poprawia to skuteczność podejmowanych działań. Jego zdaniem podpisana we wtorek umowa ułatwi studentom i pracownikom uczelni "czynienie dobra wokół siebie w sposób stały i systematyczny".

Dzięki porozumieniu studenci Uniwersytetu Medycznego będą mogli też wykonywać praktyki zawodowe w ramach wolontariatu w Zespole Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas.

Ambroszczyk podkreślił, że porozumienie jest dla Caritas wyjątkowo istotne, gdyż uczelnia "kształci studentów w zakresie służby zdrowia, co jest powiązane z naszą działalnością hospicyjną".

Po podpisaniu umowy przed rektoratem Uniwersytetu Medycznego sygnatariusze porozumienia i zaproszeni goście posadzili cebule żółtych narcyzów w ramach kampanii "Pola nadziei".

"To znak solidarności z nieuleczalnie chorymi oraz ich rodzinami" - wyjaśnił Ambroszczyk.

Do kampanii "Pola Nadziei" Uniwersytet Medyczny w Łodzi przystąpił w 2009 r. Wówczas przed gmachem uczelnianej biblioteki głównej zasadzono 500 cebul narcyzów.

"Pola Nadziei" to coroczna kampania edukacyjno-promocyjna na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej nad ciężko chorymi i ich rodzinami. Program został stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care im. Marii Curie-Skłodowskiej w Edynburgu. Jego zadaniem jest szerzenie idei hospicyjnej w społecznościach lokalnych. Inicjatorem programu w Polsce od 1995 roku jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W Łodzi organizatorem akcji jest od 2009 roku Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas i Biuro Wolontariatu Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama