Liczne kraje dużo ostatnio dokonały dla promowania godności kobiet, trzeba jednak zrobić jeszcze wiele więcej, bo na całym świecie kobiety nadal padają ofiarą różnych form przemocy. Zwróciła na to uwagę podczas dyskusji o sytuacji kobiet na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych delegacja watykańska.
Jej oświadczenie w imieniu abp. Francisa Chullikatta odczytała 12 października w nowojorskiej siedzibie tej organizacji Cathy Murphy, doradca misji stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Wyraża się w nim nadzieję, że utworzona ostatnio Jednostka Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Uwłasnowolnienia Kobiet (UN Women) będzie w stanie rzeczywiście pomóc wszystkim w polepszeniu sytuacji kobiet, w tym zwłaszcza matek, na całym świecie. Odnotowuje się też jako ważny postęp obostrzenie w różnych krajach ustawodawstwa dotyczącego przemocy wobec kobiet, które obejmuje też często wsparcie i ochronę jej ofiar.
Przedstawicielka watykańskiej delegacji podkreśliła potrzebę zapobiegania dalszej przemocy oraz opieki nad jej ofiarami. Szczególnej pomocy wymagają matki i kobiety na emigracji czy w mniejszościach etnicznych i religijnych. Wielki problem stanowi „handel żywym towarem”. Sprzyjają mu ubóstwo, bezrobocie i brak dostępu do oświaty. Tragedii tej należy przeciwdziałać nie tylko tam, skąd pochodzą ofiary, ale też w krajach, do których są one przeznaczane. Delegacja Stolicy Apostolskiej domaga się zaostrzenia prawa zwalczającego prostytucję, pornografię dziecięcą i wykorzystywanie seksualne, by lepiej chronić kobiety i dzieci. Osoby ludzkiej nie wolno bowiem w żadnym celu używać. Konieczne jest też zapewnienie opieki zdrowotnej kobietom, zwłaszcza ciężarnym i z małymi dziećmi. „Uzależnianie pomocy krajom rozwijającym się od przyjęcia nie respektujących osoby metod planowania rodziny w niczym się nie przysłużyło zdrowiu i pomyślności kobiet – stwierdziła na forum ONZ przedstawicielka Watykanu. – Osoba od poczęcia do naturalnej śmierci nigdy nie jest dla ludzkości ciężarem, ale zawsze wnosi cenny wkład. Autentyczny rozwój kobiet obejmuje też poszanowanie ich godności, łącznie z tożsamością etniczną i religijną”.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.