Miłosierdzie antidotum na zło

Miłosierdzie Boże jako antidotum na zło, które niszczy nasze społeczeństwo. To temat kongresu spoglądającego na afrykański Region Wielkich Jezior właśnie z perspektywy Bożego Miłosierdzia. Spotkanie odbywa się w leżącym nieopodal stolicy Rwandy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Kabudze. Jak mówi jego rektor ks. Stanisław Filipek SAC, „myśl przewodnia kongresu została zasugerowana sytuacją społeczno-polityczną w regionie, który jest ogromnie naznaczony cierpieniem, ludobójstwem, wojną, różnego rodzaju zranieniami ludzi, a także problemem braku przebaczenia. Miłosierdzie Boże jest ewidentnym elementem odpowiedzi na to zło, które dotyka człowieka w regionie Wielkich Jezior”.

Pracujący w Rwandzie pallotyn poinformował, że w ciągu pierwszych dni kongresu najważniejsze było biblijne spojrzenie na Miłosierdzie Boże, tak żeby mieć podstawy oparcia w Piśmie świętym i w nauczaniu Kościoła. Istotnym elementem jest też znajdowanie przełożeń Miłosierdzia Bożego na realia naszego afrykańskiego życia. „Chcieliśmy też podkreślić znaczenie Bożego Miłosierdzia w pontyfikacie Jana Pawła II, jako prekursora związanego z tym kultem duszpasterstwa szczególnie wszędzie tam, gdzie są konflikty, gdzie człowiek jest głęboko zraniony – dodał polski misjonarz. – Staraliśmy się też zidentyfikować konkretne oblicza zła istniejącego w naszym społeczeństwie”.

„W centrum dzisiejszego dnia stoi Boże Miłosierdzie leczące wszelkie zranienia – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Filipek. – W tym kontekście szczególnie ważna jest kwestia pojednania i przebaczenia, którego musimy się ciągle uczyć i do którego musimy dorastać. W ciągu kolejnych dni będziemy patrzeć na Miłosierdzie Boże jako na otwarcie przed człowiekiem nowej perspektywy nadziei, która nie spycha go do samounicestwienia, ale otwiera na nowe życie.

Na kongres składają się: modlitwa, medytacja, refleksja, wykłady czy konferencje oraz Eucharystia, która jest centrum każdego dnia, i adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z godziną Miłosierdzia Bożego. Mamy tu ponad 500 uczestników pochodzących z różnych krajów, w większości z Rwandy, z Konga, Burundi, Ugandy, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Nigerii. Podjęliśmy też dość ambitny program, żeby zorganizować tzw. echo kongresu dla ludzi w parafiach w Kigali. Ku naszemu zdumieniu wczoraj wszystkie kościoły były wypełnione. Świadczy to o tym, jak ogromne jest oczekiwanie tego społeczeństwa na nową odpowiedź, jaką ten kongres przyniesie człowiekowi zranionemu różnego rodzaju złem” – dodał rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kabuga.

Zwieńczeniem rwandyjskiego kongresu będzie niedzielna Eucharystia sprawowana przez francuskiego kardynała Philippe’a Barbarina, który w czasie obrad mówił o Bożym Miłosierdziu jako punkcie jednoczącym społeczeństwa Regionu Wielkich Jezior. Uczestnicy spotkania wysłuchali też świadectwa Immaculée Iribagizy – wybaczyła ona oprawcom, którzy w 1994 r. wymordowali całą jej rodzinę. Kongres to nie tylko wykłady, ale i codzienna misja miejska w parafiach Kigali. Uczestnicy ewangelizują na ulicach, odwiedzają chorych, spotykają się z sierotami oraz więźniami.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
17°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
wiecej »