Dziś w Kościele obchodzony jest 84. Światowy Dzień Misyjny. Tradycyjnie przypada on w przedostatnią niedzielę października – zwaną Niedzielą Misyjną – która rozpoczyna Tydzień Misyjny. Obchody pod hasłem „Budowanie wspólnoty kościelnej ma kluczowe znaczenie dla misji” są okazją do udzielenia misjonarzom różnorodnego wsparcia oraz modlitwy w intencji misji.
W Niedzielę Misyjną zbierana w kościołach w całej Polsce ofiara na tacę zostanie przekazana na rzecz misji będących pod opieką papieża. Za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych środki trafią do ponad 1000 diecezji na terenach misyjnych.
Przez ostatnie 10 lat Kościół w Polsce przekazał misjom ponad 30,5 mln zł. W ub. roku z tacy w Niedzielę Misyjną zebrano 3 mln zł, najwięcej ofiarowali wierni diecezji tarnowskiej, warszawsko-praskiej i archidiecezji poznańskiej.
Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2140 Polaków. Ponadto księża z Polski wspierają także odradzające się duszpasterstwo w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej.
W swoim orędziu na Dzień Misyjny papież Benedykt XVI przypomina, że „wszyscy ochrzczeni odpowiedzialni są za działalność misyjną, może ona jednak być skuteczna wtedy jedynie, gdy nastąpi gruntowne nawrócenie osobiste, wspólnotowe i duszpasterskie”.
W orędziu czytamy też, że „świadomość powołania do głoszenia Ewangelii mobilizuje nie tylko pojedynczych wiernych, ale całe wspólnoty diecezjalne i parafialne do integralnej odnowy i coraz większego otwierania się współpracę misyjną między Kościołami, by krzewić przepowiadanie Ewangelii w sercu każdej osoby, każdego narodu, kultury, rasy, narodowości, na każdej szerokości geograficznej”.
W Polsce Niedziela Misyjna rozpoczyna Tydzień Misyjny, obchodzony pod hasłem „Misje – świadectwo miłości i komunii”. Z tej okazji Papieskie Dzieła Misyjne i Papieskie Dzieła Rozkrzewiania Wiary przygotowały misyjne materiały liturgiczne, które trafią do polskich parafii, instytutów życia konsekrowanego i ruchów kościelnych.
„Wprowadzenia do Mszy św., komentarze, rozważanie tajemnic różańcowych i czytanki to pomoc dla duszpasterzy, katechetów i animatorów, aby wzbogacić nimi liturgię nabożeństw. W kolejnych dniach proponujemy refleksje, aby poszczególne wspólnoty wiernych - parafie, rodziny, szkoły – w zjednoczeniu z Chrystusem realizowały wezwanie, że misje muszą być owocem świadectwa Miłości, którą jest sam Bóg, a drogą do tego świadectwa jest komunia” – wyjaśnia ks. dr Jan Piotrowski, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
Zdaniem ks. Bogdana Michalskiego, sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Pawła Apostoła, dar przeznaczony dla wszystkich misji w świecie uczy wiary w Bożą Opatrzność i wzbudza ufność, że pieniądze dotrą do misjonarzy i zostaną właściwie wykorzystane.
Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez Stolicę Apostolską w 1926 r. na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jest okazją do szczególnej modlitwy oraz złożenia ofiary materialnej na potrzeby misji.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.