Wszyscy, którzy czują potrzebę i chcą być na pogrzebie Marka Rosiaka, by zamanifestować solidarność z rodziną i zaprotestować przeciwko brutalizacji życia publicznego, będą mile widziani - powiedział w poniedziałek PAP szef PiS w Łodzi Czesław Telatycki.
Ważne jest uczyć pielgrzymów szacunku do miejsc świętych oraz do innych religii. „Trzeba umieć okazać gościnność zwiedzającym nawet wtedy, gdy mają inną wiarę od naszej. Zawsze należy pamiętać o tym, że to, co dla nas nie jest świętością, może nią być dla innych” – podkreślił ks. Diesel.
Jak podkreślił, "nie chodzi tylko o polityków, ale także inne osoby życia publicznego".
Telatycki dodał, że takie jest stanowisko żony Marka Rosiaka, która upoważniła go do jego przekazania, ponieważ obecnie nie życzy sobie kontaktów z mediami.
Telatycki zdementował w ten sposób pojawiające się w mediach informacje, że rodzina zastrzelonego we wtorek w łódzkim biurze PiS Marka Rosiaka, nie życzy sobie udziału w jego pogrzebie polityków innych opcji.
Udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedzieli politycy PiS. Obecny ma być prezes Jarosław Kaczyński oraz liczna reprezentacja parlamentarzystów tej partii - zapowiedział w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
"Pan Marek Rosiak był działaczem PiS. Jest więc czymś zupełnie naturalnym, że działacze PiS będą obecni na pogrzebie, podczas mszy świętej. Niewątpliwie będzie obecny prezes Jarosław Kaczyński" - powiedział Błaszczak. Według polityków PiS ewentualną przeszkodą w udziale prezesa PiS w pogrzebie może być stan zdrowia jego matki.
Na pytanie o udział w pogrzebie polityków innych partii szef klubu PiS powiedział: "to jest wola rodziny - jeśli taka jest nic nam do tego, nie będziemy w to ingerować; rodzina decyduje jaki charakter będzie miał pogrzeb, kto będzie na nim obecny".
"To, co stało się tragicznego w Łodzi było następstwem nagonki wobec środowiska politycznego PiS. Od tego nie sposób uciec" - dodał Błaszczak.
Premier Donald Tusk jeszcze nie wie, czy będzie uczestniczył w pogrzebie Rosiaka. "W tej sprawie nie ma jeszcze informacji" - powiedział Tusk dziennikarzom w Głodapi (Warmińsko-mazurskie).
Inni politycy PO podkreślają, że uroczystości pogrzebowe muszą odbyć się w zgodzie i bez polityki. Wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że na pogrzebie należy myśleć przede wszystkim o rodzinie zmarłego, modlić się, a politykę zostawić z daleka.
"Jeżeli wszyscy zachowają się na pogrzebie tak jak należy, to nie powinno być problemu. Jarosław Kaczyński jako szef partii, której członek zginął - ma prawo wystąpić na pogrzebie, ale wszystko zależy od tego, co powie, czy zachowa się tak, jak należy. To jest zadanie dla Jarosława Kaczyńskiego, żeby na pogrzebie nie było polityki" - powiedziała Kidawa-Błońska.
Rzecznik klubu PO Krzysztof Tyszkiewicz wyraził nadzieję, że uroczystości pogrzebowe przebiegną bez zakłóceń i będą uczestniczyć w nich przedstawiciele wszystkich partii. Jak ocenił, bardzo dobrze, że rodzina zmarłego wyraziła zgodę na solidarny udział w pogrzebie przedstawicieli partii. "To bardzo ważny gest, tu nie może być żadnego konfliktu politycznego" - podkreślił.
Poinformował też, że jeszcze nie zapadła decyzja, który z polityków Platformy weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych; decyzja w tej sprawie zapaść ma we wtorek.
Z kolei szef klubu PSL Stanisław Żelichowski poinformował, że prezydent wyszedł z inicjatywą, aby szefowie klubów na mszy pogrzebowej uczcili wraz z nim zmarłego. Zaznaczył przy tym, że uroczystość nie może być manifestacją polityczną.
"Jeżeli rodzina nie będzie miała nic przeciwko temu, to przynajmniej na mszy za zmarłego będzie prezydent i będą pewno przewodniczący klubów" - powiedział PAP polityk. Zaznaczył, że w takiej inicjatywie nie chciał brać udziału przedstawiciel PiS, ale szef klubu tego ugrupowania weźmie mimo wszystko udział w pogrzebie.
Żelichowski dodał, że sprawa ta będzie omawiana jeszcze na wtorkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów (spotkaniu marszałka Sejmu, wicemarszałków i przedstawicieli klubów).
Chęć udziału w pogrzebie zadeklarował też szef SLD Grzegorz Napieralski. "Jeżeli rodzina wyrazi zgodę na obecność osób niezwiązanych z ich bliskim, to na pewno przedstawiciele SLD będą" - powiedział Napieralski PAP.
Uroczystości pogrzebowe Marka Rosiaka, zastrzelonego we wtorek w łódzkiej siedzibie PiS asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego, odbędą się w czwartek w Łodzi. Rozpoczną się w południe mszą świętą w łódzkiej archikatedrze przy ul. Piotrkowskiej. Później kondukt przejedzie na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, gdzie pochowany zostanie Marek Rosiak.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.