Będziemy mieli nową błogosławioną. Papież Franciszek podpisał dekret o cudzie za wstawiennictwem m. Elżbiety Czackiej, opiekunki osób niewidomych i założycielki dzieła Lasek.
Kościół w Polsce będzie miał nową błogosławioną. Jak donosi Vatican News, papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem matki Elżbiety Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.
Zatwierdzenie cudu jest ostatnim warunkiem do beatyfikacji. Teraz zostanie wyznaczona data uroczystości, podczas której opiekunka ludzi niewidomych "na ciele i duszy" zostanie ogłoszona błogosławioną.
Proces beatyfikacyjny m. Czackiej rozpoczął się w 1987 r., a trzydzieści lat później za zgodą papieża Franciszka, Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła dekret o heroiczności jej życia i cnót. Proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem m. Elżbiety Czackiej zakończył się 5 czerwca 2018 r. i dotyczył dziewczynki, która wyzdrowiała po poważnym wypadku.
Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi (obecnie Ukraina). Była szóstym z siedmiorga dzieci Zofii z domu Ledóchowskiej i Feliksa Czackiego. Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem i mimo licznych operacji, całkowicie straciła go w wieku 22 lat.
Nauczyła się alfabetu Braille’a, zapoznała z najnowszymi osiągnięciami nauki o niewidomych, dużo podróżowała po Europie. W 1911 r. założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Staraniem nowej instytucji powstały w Warszawie: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty, biblioteka brajlowska oraz tzw. patronat, obejmujący na terenie miasta dorosłych niewidomych i ich rodziny.
Myśl o powołaniu zgromadzenia zakonnego służącego osobom niewidomym pojawiła się w Żytomierzu, w czasie pierwszej wojny światowej. W 1917 r. Róża Czacka przyjęła habit franciszkański i złożyła śluby wieczyste w trzecim Zakonie św. Franciszka.
W następnym roku powróciła do Warszawy jako siostra Elżbieta. Po uzyskaniu koniecznych pozwoleń przyjęła kandydatki do nowego zgromadzenia, które od 1 grudnia 1918 r. zaistniało jako Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Jego charyzmatem jest służba ludziom niewidomym i wynagradzanie za duchową ślepotę świata. Opiekunem duchowym zgromadzenia i całego dzieła został ks. Władysław Korniłowicz, obecnie również sługa Boży.
Na podarowanych kilku morgach ziemi w Laskach, w 1922 r. m. Elżbieta rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych. Wkrótce Laski stały się nowoczesną placówką dającą niewidomym wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne i niezależne finansowo życie.
Podczas bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 r., m. Czacka została ranna w głowę i straciła oko. Po powrocie do Lasek kierowała odbudową zakładu. Z powodu choroby, w 1950 r. przekazała kierownictwo następczyni i wspierała dzieło modlitwą i ofiarą cierpienia. Zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. w Laskach.
Zobacz także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.