Szef MSZ Włoch przeciw wetu "trzech krajów"

Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio oświadczył, że jego kraj będzie "walczyć ze wszystkich sił, by wyeliminować jakiekolwiek weto" w sprawie unijnego funduszu odbudowy. "Cała Europa jest zakładnikiem trzech państw" - napisał.

W swoim oświadczeniu Di Maio nie wymienił z nazwy żadnego kraju.

Polska i Węgry zgłosiły w zeszłym tygodniu zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. W czwartek premierzy obu krajów podpisali deklarację, w której podkreślają, że wspólnym celem obu rządów jest "przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego".

Słowa wsparcia dla Polski i Węgier przekazał premier Słowenii Janez Jansza, który napisał list do przywódców UE, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, w sprawie unijnego budżetu. Zaapelował o "poszanowanie" lipcowego porozumienia w sprawie budżetu UE i kompromis.

Szef włoskiego MSZ należący do Ruchu Pięciu Gwiazd ocenił w piątek na Facebooku, że cała Europa jest "zakładnikiem" krajów, które "blokują fundusz odbudowy, czyli pieniądze, jakie UE oddaje do dyspozycji w związku z kryzysem" wywołanym pandemią koronawirusa.

"Włochom przypada 209 miliardów euro, (to środki) o fundamentalnym znaczeniu, by ruszyć z miejsca i zaplanować fazę po pandemii" - przypomniał Di Maio.

"Obiecałem sobie nie interweniować, ale nie mogę milczeć. Tu stawką jest przyszłość Włochów, przyszłość naszego kraju, a ja jako minister Republiki Włoskiej mam obowiązek zrobić wszystko, co możliwe, by bronić mój naród" - podkreślił.

"W minionych dniach czytałem też nieśmiałe próby niektórych polityków, by bronić stanowiska tych krajów" - oświadczył szef MSZ, odnosząc się do przedstawicieli prawicowych włoskich ugrupowań.

"Unikam komentowania tego, ale mówię jedno: tutaj nie widzę suwerenistów broniących swojego kraju, ale tylko egoistyczne postawy. To jest niedopuszczalne" - napisał minister spraw zagranicznych.

"Będziemy walczyć ze wszystkich sił, aby wyeliminować jakiekolwiek weto, bo to nie jest duch europejski, to nie jest droga wyjścia z kryzysu" - zapowiedział.

Notę zakończył apelem: "Pozostańmy zjednoczeni i pokażmy, że jesteśmy zwarci". Swój wpis zatytułował: "Pieniądze z funduszu odbudowy natychmiast".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
-1°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
wiecej »