Warszawa: Przegląd Filmów Wartościowych

Klasyczne i współczesne dzieła kinematografii polskiej i zachodniej oglądać można podczas drugiego już Przeglądu Filmów Wartościowych „Prześwit”. Impreza, która odbywa się od czwartku w warszawskim kinie „Świt” (ul. Wysockiego 11) zakończy się w niedzielę pokazem filmu Macieja Ślesickiego „Trzy minuty. 21.37”. Nawiązuje on do reakcji Polaków na śmierć Jana Pawła II.

„Przegląd jest niepowtarzalną szansą zobaczenia w kinie najwybitniejszych dzieł filmowych, które powinien znać każdy Europejczyk” – podkreślają organizatorzy: Instytut Wiedzy o Kulturze UKSW, Instytut Papieża Jana Pawła II, oraz kino „Świt”.

Dziś wieczorem pokazane zostaną dwa filmy „Sophie Scholl - ostatnie dni” w reż. Marca Rothemund – o samotnej walce Niemki z hitlerowskim reżimem oraz „Misja” Rolanda Joffe. Film o jezuickiej misji w Ameryce Południowej opowiada o starciu Ewangelii z polityką, o wyborze między mieczem i krzyżem.

W sobotnim programie Przeglądu Filmów Wartościowych znalzły się cztery obrazy: „Prosta historia” Davida Lyncha, „Wyspa” rosyjskiego reżysera Pawła Łungina, uhonorowany Srebrymi Lwami na tegorocznym festiwalu w Gdyni „Chrzest” Marcina Wrony oraz słynny obraz z 1920 r. „Gabinet doktora Caligari” w reż. Roberta Wiene.

W ostatnim dniu Przeglądu będzie można zobaczyć znany dokument „Pielgrzym” reż. Andrzeja Trzos-Rastawieckiego (wstęp wolny), „Pancernik Potiomkin” Sergiusza Eisensteina (z muzyką na żywo), „Siódmą pieczęć” Ingmara Bergmana oraz – na zakończenie festiwalu film w reż. Macieja Ślesickiego „Trzy minuty. 21.37”.

„Zawsze chciałem zrobić film o współczesnej Polsce, o ludziach, których znam – mówi reżyser. – Film, który dotykając losów zwykłych ludzi, zamknie je w atrakcyjną dla widza formę, a jednocześnie będzie na tyle uniwersalny, żeby zrozumieli go widzowie na innych kontynentach”.

Do filmu reżyser zaangażował czołówkę polskich aktorów, m.in. Bogusława Lindę, Piotra Adamczyka, Marcina Dorocińskiego, Sonię Bohosiewicz, Andrzeja Grabowskiego, Agnieszkę Grochowską, Krzysztofa Stroińskiego, Cezarego Pazurę, Mateusza Damięckiego.

„Punktem wyjścia dla opowieści jest pamiętny moment, kiedy dokładnie w tydzień po śmierci papieża Jana Pawła II, miliony Polaków zgasiło w domach światła. Jednocześnie wytworzyła się energia o niezwykłym ładunku emocjonalnym, zdolna przemieniać ludzi i nadawać wydarzeniom nowy bieg. W ciągu tych kilku minut ciemności, życie moich bohaterów diametralnie się zmienia, a czasem kończy” – mówi Maciej Ślesicki.

„Wierzymy, że istnieją filmy, które mają moc przemiany człowieka – piszą organizatorzy na internetowej stronie Przeglądu. – Te niepowtarzalne dzieła sztuki filmowej, powstałe dzięki reżyserskiej pasji i talentowi nie tracą nigdy nic ze swej aktualności i uniwersalności. Jak mawiał Andriej Tarkowski ‘film powinien dotknąć duszy widza’ – takie dotknięcie może mieć wielkie pozytywne skutki egzystencjalne.

„Filmy te są z reguły niełatwe w odbiorze, stawiają opór nieprzygotowanemu widzowi, ale ich wielkiego potencjału humanistycznego, który leży u źródeł kultury europejskiej nie da się zaprzeczyć” – podkreślają organizatorzy.

Przegląd poprzedziła konferencja naukowa „Od kultury wizualnej do teologii wizualnej”, która odbyła się w czwartek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Więcej szczegółów i program Przeglądu Filmów Wartościowych na stronie: www.przeswitfilm.pl

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KINO, WARTOŚCI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
dzień
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
wiecej »