Prawo kanoniczne potrzebuje teologii i duszpasterstwa

Okazją do przypomnienia roli prawa kanonicznego w misji Kościoła stało się wręczenie dziekanowi Trybunału Roty Rzymskiej studiów ofiarowanych mu w 75. rocznicę urodzin. Czterotomowe dzieło zbiorowe pt. Iustitia et Iudicium zawiera opracowania z zakresu prawa kanonicznego małżeńskiego i procesowego.

Autorzy pragnęli wyrazić bp. Antoniemu Stankiewiczowi uznanie dla jego pracy sędziego w papieskim trybunale oraz uczonego i wykładowcy – powiedział kard. Tarcisio Bertone podczas wczorajszej prezentacji tomów opublikowanych przez wydawnictwo watykańskie. Dzieło zredagowali o. Janusz Kowal SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i prał. Joaquín Llobell z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża. Bp Stankiewicz jest profesorem obu tych rzymskich uczelni. Watykański sekretarz stanu, który sam przez wiele lat wykładał prawo kanoniczne, zwrócił uwagę, że kościelne normy prawne dotyczące małżeństwa są skuteczne tylko wówczas, gdy opierają się na zdrowej teologii. Podkreślił praktyczną konieczność, by doktrynie i normom kanonicznym towarzyszyło skuteczne, inteligentne działanie duszpasterskie.

Bp Stankiewicz to jeden z czterech Polaków kierujących watykańskimi dykasteriami. Od 2004 r. jest dziekanem Roty Rzymskiej, a dwa lata później otrzymał sakrę biskupią. 1 października ukończył 75. rok życia i zgodnie z zasadami regulującymi funkcjonowanie Kurii Rzymskiej powinien przejść na emeryturę. Papież przedłużył mu jednak na czas nieograniczony kierowanie pracą tego trybunału, który jest dla Kościoła wyższą instancją odwoławczą.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  18°C Piątek
  noc
  22°C Piątek
  rano
  wiecej »