Hołd Janowi Olszewskiemu - premierowi z lat 1991-92 i obrońcy opozycjonistów w PRL-u - w drugą rocznicę jego śmierci oddano w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Wieczorem odbyła się msza święta w jego intencji.
Podczas uroczystości wieńce złożyli m.in. przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W asyście honorowej Wojska Polskiego kwiaty składali doradca prezydenta Zofia Romaszewska, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, a także parlamentarzyści, w tym poseł PiS Ireneusz Zyska.
Powązki Wojskowe, grób śp. premiera Jana Olszewskiego.
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) 7 lutego 2021
Uroczystość złożenia wieńców przez najwyższe władze państwowe.
Wieniec w imieniu marszałek Sejmu @elzbietawitek złożyli szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska i wicemarszałek #Sejm.u @MMGosiewska pic.twitter.com/gfajg4TKJK
W niedzielę Jana Olszewskiego upamiętniono również w Sejmie, gdzie przed jego popiersiem złożono kwiaty w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Wieczorem w warszawskiej Archikatedrze odprawiona została Eucharystia w intencji zmarłego.
Zmarły 7 lutego 2019 r. Jan Olszewski - był premierem Polski od grudnia 1991 do czerwca 1992 roku, w okresie PRL-u obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych, w III RP także doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od 2009 r. kawalerem Orderu Orła Białego. W okresie II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów, latem 1944 r. był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.