Badanie przeprowadzone w Republice Południowej Afryki wskazuje na osłabioną o dwie trzecie skuteczność szczepionki Pfizera przeciw dominującemu w tym kraju wariantowi koronawirusa 501Y.V2 - podaje w czwartek Reuters.
Doradcy naukowi mają jeszcze w czwartek przedstawić rządowi propozycje zmodyfikowania metod walki z pandemią, zwłaszcza, że wcześniejsze analizy kliniczne wykazały też zmniejszoną skuteczność preparatów firm AstraZeneca, Johnson&Johnson (J&J) i Novavax w zapobieganiu Covid-19 po zakażeniu wariantem 501Y.V2.
Badanie laboratoryjne przeprowadzone w RPA, którego wyniki zostały opublikowane w amerykańskim tygodniku "New England Journal of Medicine", poważnie zaniepokoiło władze kraju, choć niektórzy specjaliści zwracają uwagę, że nie wiadomo, jak wyniki analiz klinicznych przekładają się na rzeczywistą skuteczność szczepionek.
W wywiadzie dla Reutera konsultant ds. chorób zakaźnych Peter English powiedział, że analizy nie dowodzą na razie obniżonej skuteczności preparatu Pfizera, ponieważ dla ochrony przed Covid-19 ważna jest zarówno odporność komórkowa, jak i poziom antyciał, a naukowcy nie wiedzą jak dotąd, jak wysoki musi być poziom neutralizujących antyciał, by uzyskać właściwą odpowiedź immunologiczną.
W środę władze RPA poinformowały, że kraj ten jako pierwszy zacznie szczepienia preparatem Johnson&Johnson, by zastąpić szczepionkę firmy AstraZeneca, która w badaniu klinicznym okazała się niewystarczająco skuteczna wobec południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa.
Preparat J&J nie został dotąd dopuszczona do użytku przez żaden kraj; akcja szczepienia nią medyków w RPA odbędzie się w ramach dodatkowych badań.
Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje jednak stosowanie szczepionki AstraZeneca również w krajach, gdzie obecny jest wariant B.1351. Eksperci sądzą bowiem, że preparat zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem Covid-19 i śmiercią.
Minister zdrowia RPA Zweli Mkhize poinformował w środę, że rząd oczekuje wkrótce dostawy 500 tys. dawek szczepionki Pfizera oraz około 7 mln dawek do czerwca.
W RPA zdiagnozowano jak dotąd blisko 1,5 mln zakażeń koronawirusem - ponad jedną trzecią przypadków wykrytych w Afryce - a na Covid-19 zmarło około 48,5 tys. chorych.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.