Zwróciliśmy się do wojewodów i dyrektorów domów pomocy społecznej, aby przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa poluzować obostrzenia, jeśli chodzi o możliwość odwiedzin pensjonariuszy - przekazał PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
"Zwróciliśmy się dzisiaj do organów wojewody, jak również do dyrektorów placówek, aby w miarę możliwości, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa poluzować obostrzenia, jeśli chodzi o możliwość odwiedzin w domach pomocy społecznej. Wiemy, że od wielu miesięcy ten kontakt był mocno utrudniony" - powiedział wiceszef MRiPS.
Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do dyrektora placówki po uzgodnieniu z powiatowym sanepidem.
Szwed podkreślił, że sytuacja w domach pomocy społecznej jest ustabilizowana, a skala zakażeń jest tam bardzo niska. "Na prawie 80 tys. pensjonariuszy, w samorządowych domach pomocy społecznej mamy 48 chorych, czyli to jest jedna dziesiąta procenta ogółu mieszańców. Z kolei na prawie 50 tys. pracowników - zakażonych jest 61. Podobna sytuacja wygląda w placówkach prywatnych - tu chorych mamy 26 mieszkańców i 10 pracowników" - poinformował wiceminister.
Dodał, że na ustabilizowanie sytuacji miały wpływ prowadzone w ostatnich miesiącach działania zabezpieczające DPS-y oraz szczepienia. "Chęć zaszczepienia zadeklarowało 80 proc. pensjonariuszy i 60 proc. pracowników domów pomocy społecznej. W całym kraju zaszczepiono średnio 80 proc. pensjonariuszy, ale są placówki, gdzie 100 proc. osób przyjęło już obie dawki" - wskazał Szwed.
Zwrócił uwagę, że "dzięki temu nie doszło do dramatycznych sytuacji, które miały miejsce w ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej, gdzie domy pomocy społecznej były bardzo mocno dotknięte pandemią".
Szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej rozpoczęły się 18 stycznia. Aby otrzymać szczepionkę, mieszkańcy DPS-ów nie muszą opuszczać placówek. Są do nich kierowane mobilne punkty szczepień z podstawowej opieki zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ, jest to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.