Licheń: Poradnia naprotechnologii

Poradnia naprotechnologii już wkrótce zostanie otwarta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - poinformował kustosz sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny. Na spotkaniu z dziennikarzami znalazła się grupa osób, które odbyły już pierwsze szkolenia z zakresu naturalnego planowania rodziny w Instytucie Pawła VI w Omaha w Stanach Zjednoczonych.

Wśród nich był także obecny ks. Piotr Kieniewicz, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który będzie wspierał zespół 6 instruktorów pracujących w poradni.

Pierwszy etap szkolenia odbył się w Instytucie Pawła VI w Omaha w październiku br. Była to grupa 70-osobowa, w tym 9 Polaków oraz lekarz z Ukrainy pracujący w Polsce. Końcowym elementem szkolenia był egzamin w języku angielskim.

Jak wyjaśnia ks. Kieniewicz, naprotechnologia błędnie nazywana jest alternatywą dla in vitro. „Naprotechnologia jest ofertą, która może pomóc i pomaga w sposób etyczny. Dobro nie jest alternatywą dla zła. Dobro może być jedynie alternatywą dla innego dobra. Wśród różnych ofert skierowanych do par, które borykają się z problemem poczęcia dziecka, naprotechnologia wydaje się być ofertą najciekawszą, najbardziej spójną i jest przykładem dobrej medycyny i ginekologii, najlepszej z możliwych” – powiedział ks. Kieniewicz.

Naprotechnologia powstała 30 lat temu. Jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności. Jest to metoda w całości naturalna, bezpieczna dla zdrowia pacjentki i dziecka, rzetelna diagnostycznie. Jej pionierem i twórcą jest prof. Thomas Hilgers, praktykujący lekarz chirurg, członek Towarzystwa Chirurgów Reprodukcyjnych, mieszkający i pracujący na co dzień w Omaha w USA. Założył on Instytut Pawła VI, w którym leczone są osoby pragnące w naturalny sposób począć dziecko.

Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety. Są one ukierunkowane na małżeństwo.

Jak powiedział Jacek Czerniak, lekarz, który będzie wspierał zespół doradców od strony medycznej, model Creightona opiera się ścisłej i permanentnej obserwacji cykli kobiety, dokładnemu odnotowywaniu wszelkich zmian i analizie wyników przez specjalistę. Dzięki temu można dobrać indywidualne metody leczenia dla pacjentki, np. zastosować terapię hormonalną.

2 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej licheńskiej zostanie oficjalnie otwarta poradnia naprotechnologii. Będzie ona mieściła się w budynku Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Wszystkie chętne osoby mogą zgłaszać się do poradni dzwoniąc pod numer telefonu + 48 63 270 81 32.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
33°C Czwartek
wieczór
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »