Czterdzieści katolickich ruchów, stowarzyszeń i wspólnot modlitewnych działających w archidiecezji katowickiej prezentuje szczegółowo wydany właśnie nowy informator. Poprzednia edycja informatora ukazała się dziesięć lat temu.
„Współczesne ruchy i stowarzyszenia są kontynuacją nurtu trwającego w Kościele od wieków” - przypomina ks. Piotr Kurzela, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii. Jego zdaniem ruchy, grupy modlitewne, stowarzyszenia są ważnym elementem życia zarówno Kościoła, jak i społeczeństwa. To w nich katolik, poprzez doświadczenie spotkania z Bogiem, uczy się życia społecznego.
Informator osobno prezentuje ruchy i wspólnoty modlitewne, a osobno stowarzyszenia katolickie. Przynosi bardzo obszerne informacje o każdym z nich, łącznie z historią, charyzmatem i możliwościami kontaktu dla zainteresowanych. Można się z niego także dowiedzieć czym się od siebie różnią fraternie, kongregacje, sodalicje i inne formy aktywności wiernych w Kosciele. „Zrzeszenia laikatu często znacznie się między sobą różnią pod względem organizacji, metod wychowawczych czy pola działania. Istnieje wśród nich powszechna i głęboka zbieżność celu, którym jest odpowiedzialne uczestnictwo w misji Kościoła głoszącego Ewangelię Chrystusa” - wyjaśnia ks. Kurzela.
Uzupełnienie publikacji stanowi status Archidiecezjalnej Rady Ruchów Katolickich archidiecezji katowickiej.
Informator: „Katolickie ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty modlitewne w archidiecezji katowickiej” ma się przyczynić do wzajemnego poznania celów i metod działania poszczególnych stowarzyszeń, ruchów i wspólnot oraz wpłynąć na pogłębienie wzajemnej współpracy pomiędzy nimi i duszpasterzami dla dobra Kościoła lokalnego.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.