Czterdzieści katolickich ruchów, stowarzyszeń i wspólnot modlitewnych działających w archidiecezji katowickiej prezentuje szczegółowo wydany właśnie nowy informator. Poprzednia edycja informatora ukazała się dziesięć lat temu.
„Współczesne ruchy i stowarzyszenia są kontynuacją nurtu trwającego w Kościele od wieków” - przypomina ks. Piotr Kurzela, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii. Jego zdaniem ruchy, grupy modlitewne, stowarzyszenia są ważnym elementem życia zarówno Kościoła, jak i społeczeństwa. To w nich katolik, poprzez doświadczenie spotkania z Bogiem, uczy się życia społecznego.
Informator osobno prezentuje ruchy i wspólnoty modlitewne, a osobno stowarzyszenia katolickie. Przynosi bardzo obszerne informacje o każdym z nich, łącznie z historią, charyzmatem i możliwościami kontaktu dla zainteresowanych. Można się z niego także dowiedzieć czym się od siebie różnią fraternie, kongregacje, sodalicje i inne formy aktywności wiernych w Kosciele. „Zrzeszenia laikatu często znacznie się między sobą różnią pod względem organizacji, metod wychowawczych czy pola działania. Istnieje wśród nich powszechna i głęboka zbieżność celu, którym jest odpowiedzialne uczestnictwo w misji Kościoła głoszącego Ewangelię Chrystusa” - wyjaśnia ks. Kurzela.
Uzupełnienie publikacji stanowi status Archidiecezjalnej Rady Ruchów Katolickich archidiecezji katowickiej.
Informator: „Katolickie ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty modlitewne w archidiecezji katowickiej” ma się przyczynić do wzajemnego poznania celów i metod działania poszczególnych stowarzyszeń, ruchów i wspólnot oraz wpłynąć na pogłębienie wzajemnej współpracy pomiędzy nimi i duszpasterzami dla dobra Kościoła lokalnego.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.