Reklama

Reforma prawa kanonicznego

Stolica Apostolska zamierza zreformować VI księgę Kodeksu Prawa Kanonicznego, dotyczącą kar kościelnych – poinformował o tym dzisiaj bp Juan Ignacio Arrieta, sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Reklama

W swej aktualnej postaci utrudnia ona bowiem, a niekiedy praktycznie uniemożliwia „skuteczne stosowanie systemu karnego” w Kościele – zauważa bp Arrieta.

Co ciekawe, na złe funkcjonowanie tej części nowego Kodeksu zwracał uwagę kard. Joseph Ratzinger już w 1988 r., a zatem zaledwie 5 lat po jego promulgowaniu. Nie znalazł on jednak wówczas zrozumienia u ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Kard. Ratzinger wskazywał na konkretne trudności w nakładaniu kar na kapłanów, którzy dopuścili się poważnych i skandalicznych czynów, czyli m.in. molestowania nieletnich. Ponadto w ramach posoborowej decentralizacji Kodeks uzależniał stosowanie sankcji od woli i rozeznania ordynariusza, a ci nierzadko woleli unikać rozwiązań prawnych, ze szkodą – jak się wyraził kard. Ratzinger – „dla dobra wiernych”. Jak dowiadujemy się z artykułu bp. Arriety, kard. Ratzinger uzyskał z czasem satysfakcjonujące go po części rozwiązania dzięki stopniowemu poszerzaniu kompetencji Kongregacji Nauki Wiary o rozpatrywanie poważniejszych przestępstw przeciw moralności.

Komentując doniesienia bp. Arriety, a także cytowane przez niego listy kard. Ratzingera, ks. Federico Lombardi SJ zauważył, że potwierdzają one niezmienną wolę Benedykta XVI, by szybko i skutecznie reagować na skandale obyczajowe z udziałem duchownych. Świadczą o tym zarówno jego aktualne poczynania, jak i wieloletnia posługa w Kongregacji Nauki Wiary – zauważa watykański rzecznik.

Poniżej publikujemy wyjaśniający szerzej problematykę tekst autorstwa Sekretarza Papieskiej Rady ds. tekstów prawnych, Bp. Juana Ignazio Aretty, który ukazał się w L'Osservatore Romano

Decydujący wpływ kard. Ratzingera
na rewizję kanonicznego systemu karnego

W najbliższych tygodniach Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych wyśle swoim członkom i konsultorom tekst  zawierający propozycje reformy Księgi VI Codex iuris canonici,  będącej podstawą systemu karnego Kościoła. Komisja składająca się z ekspertów karnistów pracowała niemal dwa lata, poddając rewizji promulgowany w 1983 roku tekst, aby zachować ogólny układ oraz numerację kanonów, ale równocześnie zdecydowanie zmienić niektóre rozwiązania z tamtej epoki, które okazały się mniej trafne.

Źródłem tej inicjatywy jest polecenie przekazane przez  Benedykta XVI nowym zwierzchnikom dykasterii 28 września 2007 roku. Podczas spotkania stało się jasne, że  wskazanie to zrodziło się z głębokiego przekonania Papieża, które dojrzewało latami jako owoc  bezpośredniego doświadczenia oraz  troski o integralność i konsekwentne stosowanie dyscypliny w  Kościele; to przekonanie i troska przyświecały kard. Josephowi Ratzingerowi od samego początku jego pracy jako Prefekta Kongregacji Nauki Wiary, pomimo obiektywnych trudności,  związanych między innymi ze szczególnym momentem prawodawczym, który nastąpił  po promulgacji Kodeksu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama