W dialogu z nauką i kulturą. Wkrótce manifest „Ocalić braterstwo, razem”.
W 2017 r. Franciszek powołał do życia nowy Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Zastąpił on instytut założony przez Papieża Polaka „dla Studiów o Małżeństwie i Rodzinie”. Nowa nazwa sugerowała dowartościowanie głosu innych nauk w teologicznej refleksji. Teraz po niespełna czterech latach papieski instytut chce postawić to samo wyzwanie całej teologii. Na początku czerwca instytucja ta wraz z Papieską Akademią Życia wystosuje manifest do stu teologów i stu intelektualistów, apelując w nim o nową teologię. Będzie on nosił tytuł: „Ocalić braterstwo, razem”.
Nie chodzi tu jedynie o odnowę teologii. Jak wyjaśnia Radiu Watykańskiemu abp Vincenzo Paglia, wielki kanclerz Instytutu a zarazem przewodniczący Akademii, trzeba „na nowo stworzyć („rifnodare”) teologię w dialogu z nauką i współczesną kulturą”. Podwaliny pod te przemiany przygotowało spotkanie na Papieskim Instytucie, w którym uczestniczyli najwięksi, zdaniem abp. Paglii, europejscy teolodzy: Cristoph Theobald, Elmar Salmann i Pierangelo Sequeri.
Zdaniem abp. Paglii potrzeba nowej teologii wynika z przełomowych przemian, jakie zachodzą we współczesnym świecie, a zarazem z intuicji, jakie przedstawił Papież w dwóch encyklikach: Laudato si i Fratelli Tutti, które nie znalazły oczekiwanego oddźwięku w refleksji teologicznej.
„Teologii grozi dziś autoreferencyjność, dyskusja o problemach wewnętrznych. W konsekwencji współczesna kultura przestała się nią interesować. Teologia, jak często mówi Papież Franciszek, nie stąpa po ziemi, lecz pozostaje zamknięta w nieprzeniknionej wieży z kości słoniowej. Tymczasem najwięksi moim zdaniem współcześni teolodzy europejscy, Theobald, Salmann i Sequeri, przewodniczący Papieskiego Instytutu, zgodnie wskazują na pilną potrzebę teologii w dialogu z naukami humanistycznymi i całą panoramą współczesnej kultury. Mówiąc językiem kościelnym, chcemy swoistej synodalności między teologią i intelektualistami. Naszą ambicją jest wznowienie dialogu między wszystkimi dziedzinami wiedzy, aby dzięki temu jaśniej zrozumieć czekającą nas przyszłość“.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.