Reklama

Polska-Rosja: Umowy i deklaracje

W obecności prezydentów Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa prokuratorzy generalni Polski i Rosji, Andrzej Seremet i Jurij Czajka, podpisali w poniedziałek w Warszawie memorandum ws. współpracy prokuratur obu krajów. Podpisano także kilka innych umów i deklaracji.

Reklama

W obecności prezydentów Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa prokuratorzy generalni Polski i Rosji, Andrzej Seremet i Jurij Czajka, podpisali w poniedziałek w Warszawie memorandum ws. współpracy prokuratur obu krajów. Podpisano także kilka innych umów i deklaracji.

Umowy o deklaracje podpisano w Pałacu Prezydenckim, gdzie odbyło się spotkanie Bronisława Komorowskiego z Dmitrijem Miedwiediewem, który składa oficjalną wizytę w Polsce.

Ministrowie kultury obu krajów Bogdan Zdrojewski i Aleksandr Awdiejew podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu. Centrum będzie miało dwie placówki - jedną z siedzibą w Rosji, drugą - w Polsce. W ubiegłym tygodniu projekt ustawy w sprawie powołania Centrum przyjął polski rząd.

Placówki działające w ramach Centrum mają dysponować budżetami po mniej więcej 1 mln euro; będą prowadziły działalność zmierzającą do poszerzania polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia, przede wszystkim w kwestiach historii, dziedzictwa narodowego oraz kultury. Mają także sprzyjać lepszemu wzajemnemu poznawaniu krajów - Rosji przez Polaków i Polski przez Rosjan.

Strona polska chciałaby, aby oba ośrodki rozpoczęły pracę już od 1 stycznia 2011 roku. Z pomysłem powołania takich ośrodków wystąpiła polsko-rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy obu krajów - Donald Tusk i Władimir Putin.

W obecności prezydentów Polski i Rosji Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa podpisana została też deklaracja o wymianie młodzieży między Polską a Rosją.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł w prezydenckiej kancelarii, umowa w tej sprawie ma być negocjowana w styczniu. Polsce zależy na tym, by wymiana młodzieży między naszym krajem a Rosją rozpoczęła się na wiosnę.

Wymiana młodzieży funkcjonuje już np. między województwem dolnośląskim a obwodem leningradzkim w Rosji. Warszawie i Moskwie zależy na zwiększaniu liczby studentów, którzy będą jeździli na staże z Polski do Rosji i z Rosji do Polski.

Ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew mówił w zeszłym tygodniu, że znaczenie memorandum wychodzi poza zakres śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i sprawy katyńskiej.

"Ono będzie dotyczyło wszystkich aspektów współpracy między prokuraturami" - podkreślał dyplomata. Memorandum ma usprawnić współpracę w działalności śledczej oraz wymianę doświadczeń.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i rosyjska minister rozwoju gospodarczego Elwira Nabiullina podpisali deklarację o współpracy Polski i Rosji w sferze modernizacji gospodarki.

Aleksiejew tłumaczył w zeszłym tygodniu, że na pojęcie modernizacji w Rosji składają się nie tylko aspekty gospodarcze. "Chodzi o bardzo poważne zmiany, które mają nastąpić w życiu społecznym kraju, łącznie z aktywizacją społeczeństwa obywatelskiego i podkreśleniem roli organizacji pozarządowych" - wyjaśniał.

Odnosząc się do dokumentu, przygotowywanego do podpisu, ambasador powiedział, że będzie on dotyczył głównie aspektów gospodarczych modernizacji. "Przede wszystkim chodzi o operatorów gospodarczych. Państwo nie może decydować o tym, kto co powinien zrobić, ale może i powinno stwarzać do tego odpowiednie warunki i właśnie o to chodzi w tym dokumencie" - mówił.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i rosyjski minister transportu Igor Lewitin podpisali umowy dotyczące transportu morskiego oraz walki z zanieczyszczeniem Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego.

Lewitin i Grabarczyk współprzewodniczą dwustronnej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej. Polska i Rosja zawarły we wrześniu ubiegłego roku umowę o żegludze po Zalewie Wiślanym, która pozwala na ruch polskich statków przez należącą do Rosji Cieśninę Pilawską. Wcześniej Rosjanie blokowali żeglugę, powołując się na umowę z 1961 roku.

Umowy, które zostały podpisane w obecności prezydentów Miedwiediewa i Komorowskiego, dotyczą obsługi statków polskich w rosyjskich portach i rosyjskich - w polskich, a także ewentualnej współpracy w razie powstania zanieczyszczenia na Bałtyku lub Zalewie Wiślanym.

Podpisane zostało też memorandum o współpracy między polskim ministerstwem infrastruktury, a ministerstwem telekomunikacji i komunikacji masowej Rosji w zakresie usług pocztowych i telekomunikacji.

Prokuratorzy generalni Polski i Rosji, Andrzej Seremet i Jurij Czajka, podpisali memorandum ws. współpracy prokuratur obu krajów. Aleksander Aleksiejew mówił w zeszłym tygodniu, że znaczenie memorandum wychodzi poza zakres śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i sprawy katyńskiej. "Ono będzie dotyczyło wszystkich aspektów współpracy między prokuraturami" - podkreślał dyplomata. Memorandum ma usprawnić współpracę w działalności śledczej oraz wymianę doświadczeń.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama