Reklama

Polskie świętowanie Roku Ignacjańskiego – wybrane wydarzenia

Konkurs na książkę o duchowości lub pedagogice ignacjańskiej, uliczne ewangelizacje, wykłady, wspólne czuwania, modlitwy i liturgie w kościołach pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli oraz peregrynacja jego relikwii – to tylko niektóre propozycje przygotowane przez wspólnoty jezuickie w Polsce z okazji rozpoczynającego się Roku Ignacjańskiego. Potrwa od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku.

Reklama

Polskie obchody Roku Ignacjańskiego zostały zainaugurowane w ubiegłą niedzielę 16 maja, w uroczystość św. Andrzeja Boboli, jezuity, patrona Warszawy i Polski. Światowa inauguracja jubileuszu zaplanowana została natomiast na czwartek 20 maja, dlatego wiele inicjatyw upamiętniających św. Ignacego Loyolę rusza także tego dnia.

W sposób szczególny świętowanie Roku Ignacjańskiego rozpoczynają kościoły i parafie pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli. Dokładnie 500 lat temu, 20 maja 1521 roku późniejszy święty został ranny w bitwie obronnej pod Pampeluną.

Wspominając to wydarzenie, które przyczyniło się do nawrócenia próżnego rycerza, jezuici nie chcą ograniczać się do opowiadania minionych dziejów, ale pragną wraz ze świeckimi współpracownikami i osobami z innych zakonów czerpiącymi z ignacjańskiej duchowości „postawić wszystko na Jezusa Chrystusa” – tak jak uczynił to Ignacy pięć wieków temu.

Uroczystościom w świątyniach jubileuszowych, którymi na ponad rok staną się wszystkie jezuickie kościoły na świecie, będzie towarzyszył odpust zupełny.

W Polsce dwie z tych świątyń i gromadzące się w nich wspólnoty wiernych noszą imię Ignacego Loyoli. Znajdują się one w Jastrzębiej Górze i we Wrocławiu.

Wrocław

Pierwsze nabożeństwo związane z jubileuszem odprawione zostało we wrocławskim kościele pw. św. Ignacego Loyoli (ul. W. Stysia 16) w środę 19 maja wieczorem. Przy kościele działa duszpasterstwo akademickie, którego członkowie po Mszy św. dzielili się swoim doświadczeniem duchowości ignacjańskiej.

Główna liturgia obchodów Roku Ignacjańskiego rozpocznie się w czwartek o godz. 18:00. Eucharystii przewodniczył będzie proboszcz o. Józef Birecki SJ, a okolicznościowe kazanie wygłosi o. Jan Konior SJ. „We Mszy Świętej będziemy przede wszystkim dziękować za dar życia założyciela zakonu Jezuitów i za spuściznę, jaką zostawił swoim duchowym synom i wszystkim pragnącym szukać i odnajdywać Boga w codzienności życia” – czytamy w specjalnym zaproszeniu skierowanym do wiernych.

Bezpośrednio po Mszy osoby ze wspólnoty Sychar działającej przy parafii podzielą się swoim doświadczeniem duchowości ignacjańskiej. O godz. 20.00 Wspólnota Życia Chrześcijańskiego poprowadzi medytację metodą św. Ignacego Loyoli. W godz. 21.00-22.00 będzie też okazja do cichej adoracji Najświętszego Sakramentu. Do godz. 23.00 Duszpasterstwo Akademickie „Dach” poprowadzi modlitwę dziękczynną w oparciu o fragmenty autobiografii św. Ignacego. W ramach adoracji w każdy ostatni piątek miesiąca będzie prowadzona medytacja metodą św. Ignacego Loyoli.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama