Chaldejski arcybiskup Kirkuku w północnym Iraku – Louis Sako otrzymał 8 grudnia w Paryżu tegoroczną nagrodę pokojową międzynarodowego stowarzyszenia katolickiego Pax Christi. W uzasadnieniu przyznania mu tego wyróżnienia przedstawiciele organizacji stwierdzili, że jest on „pierwszoplanowym obrońcą zagrożonych mniejszości i płomiennym zwolennikiem trudnego procesu demokratyzacji i pojednania w Iraku”.
Zdaniem jury, które przyznało nagrodę, abp Sako jest również „uznanym rzecznikiem dialogu międzyreligijnego, jak również pokoju” w tym kraju.
Laureat tegorocznej nagrody urodził się 4 lipca 1948 w Zako na północy Iraku w rodzinie chaldejskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1974 jako kapłan archidiecezji mosulskiej. 24 października 2002 Synod Kościoła Chaldejskiego wybrał go na arcybiskupa Kirkuku, a decyzję tę potwierdził 27 września następnego roku Jan Paweł II i 14 listopada nowy hierarcha przyjął sakrę. Został również patriarszym administratorem diecezji Sulajmanija.
Stowarzyszenie Pax Christi powstało w 1945 jako katolicki ruch wspierania pokoju na całym świecie. Swoją doroczną nagrodę przyznaje od 1988. W ub. roku otrzymała ją Justine Masika Bihamba z Gomy w Demokratycznej Republice Konga za zaangażowanie na rzecz miejscowych wieśniaczek, w obronie praw człowieka i za pomaganie ofiarom wojny, zwłaszcza kobietom - ofiarom przemocy seksualnej.
W 1995 laureatką nagrody stowarzyszenia została Janina Ochojska – założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, za organizowanie konwojów z pomocą humanitarną do Czeczenii i na Bałkany.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.