Procesje Bożego Ciała na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad sanitarnych

Poszczególne diecezje w Polsce wydały zalecenia w sprawie organizacji procesji Bożego Ciała. W większości będą organizowane na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad sanitarnych.

W związku ze zbliżającą się uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem, która przypada w tym roku 3 czerwca, część diecezji wydała komunikaty w sprawie obchodów.

W komunikacie opublikowanym we wtorek na stronie diecezji warszawsko-praskiej bp pomocniczy tej diecezji Jacek Grzybowski poinformował, że kwestia zorganizowania procesji Bożego Ciała pozostawiona została w gestii "roztropnej decyzji" księży proboszczów.

"Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną w Polsce, tegoroczną Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, należy zorganizować w parafiach w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa" - napisał bp Grzybowski.

Dodał, że ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym należy uzgodnić z odpowiednimi władzami - wskazane jest skonsultowanie tej sprawy ze służbami sanitarnymi sprawującymi nadzór nad obszarem parafii.

"W miastach, w których był zwyczaj organizowania przez kilka parafii wspólnej procesji Bożego Ciała, w tym roku każda parafia zorganizuje procesję we własnym zakresie" - poinformował bp Grzybowski.

Autorzy komunikatu opublikowanego na oficjalnej stronie diecezji kaliskiej zaapelowali, aby "nie rezygnować z tradycyjnych form liturgicznych z zachowaniem obowiązujących na ten dzień przepisów sanitarnych".

"Obecne regulacje nie zabraniają zorganizowania procesji eucharystycznych. Według Rozporządzenia Rady Ministrów w zgromadzeniach liturgicznych sprawowanych na zewnątrz należy przestrzegać odległości między zgromadzonymi przynajmniej 1,5 metra, natomiast nie ma nakazu noszenia maseczki na świeżym powietrzu" - zaznaczyli autorzy.

Podkreślili, że tam gdzie jest to możliwe, celebrację mszy św. przed lub na zakończenie procesji należy zorganizować na zewnątrz kościoła.

Sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Adam Polak poinformował, że na terenie archidiecezji częstochowskiej procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować wyłącznie wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego, a ołtarze należy urządzić na placu kościelnym.

"Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni" - napisał duchowny.

Zastrzegł, że wszystkie uroczystości należy organizować z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.

W sprawie organizacji procesji Bożego Ciała w diecezji płockiej komunikat wydał wikariusz biskupi ds. sakramentalnych ks. Piotr Grzywaczewski. Zaznaczył, że kwestia ta została pozostawiona "roztropnej decyzji księdza proboszcza".

Podkreślił, że ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym, należy uzgodnić z odpowiednimi władzami. "W tym dniu należy stworzyć wiernym możliwość całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni (połączonej z możliwością spowiedzi). Gorąco zachęcamy by był to Dzień Eucharystyczny w parafiach" - zaapelował ks. Grzywaczewski.

W specjalnych wskazaniach opublikowanych na stronie diecezji elbląskiej biskup Jacek Jezierski zaznaczył, że decyzję, czy organizować procesję poza terenem przykościelnym podejmą księża proboszczowie.

"Dla uniknięcia dużych zgromadzeń polecam, aby w tym roku nie organizować procesji wspólnych kilku parafii" - zastrzegł biskup elbląski.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowił dla całego Kościoła papież Urban IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym roku będzie 3 czerwca.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w Mszy świętej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
20°C Środa
noc
wiecej »