W dobiegającym końca roku Papież podejmował często sprawę wolności religijnej – przypomniał dyrektor Radia Watykańskiego.
Ks. Federico Lombardi SJ podsumował w wywiadzie dla kierowanej przez siebie rozgłośni główne tegoroczne wystąpienia Benedykta XVI.
„Zazwyczaj myśląc o prześladowaniach, o trudnościach chrześcijan, patrzymy na Bliski Wschód – powiedział ks. Lombardi. – Niestety jednak jest prawdą, że również w wielu innych regionach świata są problemy. Pomyślmy o tym, co stało się w Indiach, na Filipinach i w innych częściach Azji. Bardzo nas zasmuciły, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, problemy co do wolności sumienia i wyznania chrześcijan w Chinach. Było o tym kilka ważnych i bardzo jednoznacznych wystąpień ze strony Watykanu. Tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Pokoju zachęca jednak, by patrzeć też na Zachód, na społeczeństwa zlaicyzowane.
Temat «chrystianofobii» został podjęty po raz pierwszy w papieskim przemówieniu do Kurii Rzymskiej. Także naszych krajów i naszych kultur dotyczy to usiłowanie, by zepchnąć na margines życia publicznego zwłaszcza symbole chrześcijańskie i to, co jest wyrazem życia chrześcijańskiego. Nacisk na prawo do otwartego, swobodnego praktykowania wiary chrześcijańskiej na wszystkich obszarach świata, także w krajach zlaicyzowanych, jako wkład w dobro społeczeństwa było jednym z najbardziej znamiennych przesłań Ojca Świętego podczas podróży do Wielkiej Brytanii. Słuchano go z dużą uwagą, zwłaszcza w przemówieniu w Westminster Hall” – mówił dyrektor Radia Watykańskiego. ak/ rv
Nowe pojawienie się wirusa i stan epidemii ogłoszono w zeszłym tygodniu.
Kontrakty z NFZ wystarczają tylko na pokrycie podstawowych kosztów - zwraca uwagę organizacja.
8-letni Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała.