Potężne ulewy w Małopolsce

Ponad tysiąc zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami deszczu odebrali do tej pory strażacy w Krakowie i powiecie krakowskim. W dzielnicy Bieżanów wystąpiła z koryta rzeka Serafa, która zalała kilka ulic i budynki.

Jak poinformował w piątek rano oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Krakowie st. kpt. Bartłomiej Rosiek, deszcz wciąż pada, ale mniej intensywnie niż w nocy; poziom wody w Serafie się obniża. „To dobry prognostyk dla nas. Jak woda jeszcze bardziej spadnie, zaczniemy ją wypompowywać z zalanych posesji” - wskazał strażak.

Według niego w Krakowie ulewami najbardziej zostały dotknięty rejon Prokocimia, gdzie w czwartek wieczorem wystąpiła z koryta rzeka Serafa, zalewając okoliczne ulice m.in. Półłanki, Bieżanowską, mjr Sucharskiego, Udzieli. Tylko przy ul. Udzieli zalanych zostało pięć domów oraz parkingi podziemne w trzech blokach mieszkalnych.

„Nasze działania polegają na workowaniu piasku, dostarczaniu do mieszkańcom, którzy zabezpieczają posesje, wciąż są nieprzejezdne miejsca na tych ulicach” - powiedział Rosiek.

Według niego w powiecie krakowskim trudna sytuacja była w gminie Zielonki, gdzie mieszkańcy tej miejscowości zmagali się z wezbraną rzeką Białuchą. W nocy zalała ona drogę wojewódzką 794, która – według relacji strażaków – powinna być już przejezdna.

W ratowniczej w całym Krakowie uczestniczy ponad 100 strażaków, z czego około 40 strażaków zaangażowanych jest w rejonie Bieżanowa. Jak podał w piątek rano krakowski magistrat, udrożnione zostały już przejazdy pod wiaduktem na ul. Prądnickiej. Tramwaje kursują pod rpondem Mogilskim i tunelem KST.

Z powodu zalania drogi brak przejazdów: ul. Pułkownika Dąbka, Lublańska, wiadukt na al. 29 Listopada przy Kuźnicy Kołłątajowskiej i Kalwaryjska w Woli Radziszowskiej. Autobusy kierowane na trasy objazdowe. W Swoszowicach zalana jest droga, dlatego linia 265 została skrócona do przystanku Lusina Krakówka. Brak przejazdu ul. Bieżanowska od Małej Góry, gdzie woda zalała drogę.

Potężne ulewy w Małopolsce   PAP/Łukasz Gągulski Zalane ulice w Krakowie

Na ul. ks. Józefa brak przejazdu w obydwu kierunkach z powodu drzewa leżącego na jezdni, nieobsługiwane są przystanki dla linii 209,239,259 o nazwie Zaskale. Z powodu awarii energetycznej do pętli Kurdwanów kursują zastępcze autobusy 750.

PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały w piątek rano, że na trasie z Krakowa do Zakopanego, na odcinku między Rabą Wyżną a Sieniawą w nocy wstrzymany został ruch pociągów. Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie terenu obok toru. Ze względów na bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą: Przewozy regionalne, Polregio - komunikacja zastępcza na odcinku Chabówka – Zakopane.

PKP Intercity - za dwa pociągi zastępcza komunikacja autobusowa – pociąg Karpaty relacji Gdynia – Zakopane ( ZKA na odc. Chabówka – Zakopane) i pociąg Witkacy relacji Gdynia - Zakopane (ZKA na odcinku Zakopane – Kraków). Podróżni o zmianach w komunikacji informowani są na stacjach, przystankach oraz w pociągach.

Na miejscu są służby techniczne Polskich Linii Kolejowych. Na bieżąco oceniany jest stan toru oraz możliwość zabezpieczenia i wznowienia ruchu pociągów.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
6°C Wtorek
rano
11°C Wtorek
dzień
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »