Brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS) rozda za darmo palaczom około miliona plastrów nikotynowych w ramach noworocznej akcji poprawy stanu zdrowia. Leczenie palaczy kosztuje rocznie NHS 2,7 mld funtów.
Postanowienie rzucenia palenia to jedno z najczęstszych zobowiązań noworocznych podejmowanych przez Brytyjczyków. NHS chce im w tym dopomóc poprawiając zarówno stan ich zdrowia, jak i domowego budżetu.
Palacze otrzymają antynikotynowy zestaw zawierający plastry, które umożliwią im wykonanie pierwszego kroku. Za dalszą terapię będą już płacić z własnej kieszeni. Jest to pierwszy w W. Brytanii przypadek udostępniania tego rodzaju plastrów bez recepty.
Koszt akcji poniosą firmy sponsorujące inicjatywę o nazwie Change4Life (w szerokim rozumieniu: zmień styl życia, by poprawić jego jakość). Akcję popiera minister zdrowia Andrew Lansley i premier David Cameron, który w przeszłości był palaczem, ale zdołał zerwać z nałogiem.
"Chcemy zrobić, co w naszej mocy, by delikatnie zachęcić ludzi do zrobienia pierwszego kroku" - powiedział reporterom anonimowy przedstawiciel rządu.
Oprócz palenia akcja Change4Life obejmuje rozdawnictwo darmowych kuponów upoważniających do darmowego wstępu na basen lub na zajęcia fitness, co ma zachęcić ludzi do uprawiania sportu i utraty zbędnych kilogramów.
Liczba palaczy w W. Brytanii wynosi ok. 8 mln. Rząd chciałby zmniejszyć ją o połowę do 2020 r. 107 tys. osób umiera rocznie na różne choroby spowodowane paleniem tytoniu.
Opublikowane w tych dniach wyniki badań naukowców z Oksfordu sugerują, że statystyczny Brytyjczyk był w 2000 r. o 7,7 kg cięższy niż w 1986 r. W przypadku kobiet różnica wyniosła 5,4 kg.
Według ostatnich badań NHS za 2008 r. obejmujących Anglię, 25 proc. mężczyzn jest otyłych w porównaniu z 7 proc. w latach 1986-87.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.