Przed monumentem w Polskim Parku w stolicy Peru Limie odsłonięto tablicę upamiętniającą błogosławionych o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.
Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 5 sierpnia. Inicjatorami upamiętnienia byli Ambasador RP w Peru oraz franciszkanie konwentualni, współbracia zamordowanych 30 lat temu w Pariacoto o. Zbigniewa Strzałkowksiego i o. Michała Tomaszka.
W apelu pamięci wzięli udział ambasador RP w Peru Magdalena Śniadecka-Kotarska, członkowie Korpusu Dyplomatycznego, duchowni i członkowie polskiej wspólnoty w Peru.
- Reżim totalitarny na całym świecie zawsze walczył z wiedzą i pamięcią historyczną. Dzisiejsza ceremonia jest próbą ocalenia naszej pamięci - mówiła Magdalena Śniadecka-Kotarska. Dodała, że wydarzenie jest „hołdem dla empatii, cierpliwości, dobroci, wiary w cnoty, które reprezentowali zamordowani franciszkanie, ale również wezwaniem do przypomnienia ofiar wśród tych, którzy stracili świadomość swojej historii. A naród bez historii przestaje istnieć”. - To upamiętnienie jest wyjątkowe i jednocześnie bolesne. Dzień zabójstwa dwóch polskich misjonarzy łączy historię Polski i Peru, łączy ją na zawsze - mówiła ambasador.
Dyplomatka zwróciła również uwagę, że zamordowani księża pomimo zagrożeń przez kilka lat udzielali kompleksowej pomocy nie tylko duchowej, ale przede wszystkim społecznej, edukacyjnej, medycznej, charytatywnej i materialnej.
- Ich działania - kontynuowane - stały się zagrożeniem dla Świetlistego Szlaku, ponieważ misjonarze budzili nadzieję i wspierali tych, którzy zostali poszkodowani w katastrofach naturalnych, w czasie epidemii cholery, podczas suszy, które dotknęły Sierra w latach 1990-1991. Jednocześnie pokazali ludziom możliwość alternatywnego życia opartego na dobroci, pomocy, solidarności i współpracy. Każdego dnia ojcowie Michał i Zbigniew przekształcali symboliczne franciszkańskie powitanie „Pokój i dobro” w praktyczne działania. To było symboliczne znaczenie ich życia i tego, za co oddali życie. Zginęli w słusznej sprawie - podkreśliła pani ambasador.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 8 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.