Amerykańscy dyplomaci uważają, że rosyjski koncern energetyczny Gazprom jest chaotycznie zarządzany, sterowany przez politykę i skorumpowany - wynika z ujawnionych przez portal Wikileaks dokumentów ambasady USA w Moskwie.
Depesze opublikował niemiecki tygodnik "Der Spiegel" na swoich stronach internetowych.
"Gazprom jest taki, jak można wyobrazić sobie państwowy monopol, który siedzi na ogromnym bogactwie" - napisał w 2009 r. amerykański ambasador w Moskwie John Beyrle. Uważa on koncern za "niewydajny, sterowany przez politykę i skorumpowany".
Z notatki amerykańskiego dyplomaty ze spotkania z wysokim przedstawicielem Gazpromu wynika, że do celów rosyjskiego koncernu należy "uzyskanie maksymalnej kontroli nad globalnymi zasobami energetycznymi". Firma jest ponadto narzędziem polityki socjalnej dla Kremla, a jej priorytety to zaopatrywanie w gaz samych Rosjan oraz "wypełnienie pewnych socjalnych zobowiązań".
"Przedstawiciel Gazpromu opisał tę firmę jako socjalistycznego monopolistę" - informowała amerykańska placówka.
W depeszach z 2009 r. Amerykanie bardzo sceptycznie oceniają ambicje Gazpromu, który chciał stać się "najwartościowszą firmą na świecie". "Wartość rynkowa firmy, produkcja i sprzedaż załamały się od początku kryzysu gospodarczego" - napisał ambasador USA. Znacznie ograniczone dochody zmusiły koncern do zmniejszenia inwestycji, wbrew politycznej retoryce.
Według dyplomaty problemy te nie są wyłącznie konsekwencją kryzysu i mają naturę długofalową, gdyż zmniejszy się zapotrzebowanie na rosyjski gaz w Niemczech i innych krajach Europy.
Pomimo największych na świecie rezerw gazu "Gazprom nie jest konkurencyjną firmą światową (...) Jest on spadkobiercą sowieckiego ministerstwa ds. gazu i nadal działa w ten sposób" - oceniają amerykańscy dyplomaci.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.