Ponad trzystu wykonawców grających, śpiewających i tańczących w 25 zespołach utwory z dawnych epok przyjedzie za miesiąc do Kalisza na 33. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum. Impreza potrwa prawie tydzień.
Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią laureaci poprzednich edycji. Kolejne dni wypełnią przesłuchania oraz koncerty specjalne, wśród nich koncert "Mistrz i uczeń". Jego wykonawcami będą jurorzy Scholi oraz zespoły-laureaci poprzednich edycji.
Specjalnym wydarzeniem będzie koncert towarzyszący promocji odrestaurowanego niedawno śpiewnika liturgicznego z 1525 r., nazywanego kaliskim graduałem. Dzieło zostanie pokazane w trzecim dniu festiwalu. Podczas koncertu specjalnego artyści wykonają chorały z tego śpiewnika. Według dyrektora festiwalu, Grażyny Dziedziak, uczestnicy Scholi zaśpiewają dawną muzykę "we właściwej stylistyce".
Młodzi artyści grają na kopiach dawnych instrumentów, występują w historycznych strojach. Wykonawcy muszą znać żelazny scholowy repertuar, czyli "Gaude Mater Polonia", "Błogosławiony Człowiek" Wacława z Szamotuł, przebój muzyki dawnej "Tourdion" oraz dwa utwory z Tabulatury Jana z Lublina: "Rex" i "Hajducki".
Do Kalisza przyjeżdża zwykle kilkuset uczniów z niemal całej Polski, grających i śpiewających w zespołach instrumentalnych, wokalnych, kameralnych i wokalno-instrumentalnych. Jury przyznaje Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz złote, srebrne i brązowe Harfy Eola - statuetki przedstawiające harfę, której struny porusza wiatr.
Laureaci otrzymują też prawo uczestnictwa w prestiżowych imprezach: Międzynarodowym Festiwalu Muzykującej Młodzieży - Bydgoskie Impresje Muzyczne, Turnieju Chórów Legnica Cantat i koncercie promocyjnym w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie.
Schola ma charakter czysto amatorski - nie mogą w niej brać udziału uczniowie szkół muzycznych. To jedyna w kraju tego typu impreza konkursowa dla uczniów, organizowana w czasie ferii zimowych. Mogą wtedy zwiedzać wystawy, muzea i bawić się na dyskotekach.
Jury ocenia u młodych artystów przede wszystkim zgodność prezentowanej przez nich muzyki i tańca oraz stroju z daną epoką, dobór i opracowanie repertuaru, intonację, ogólny wyraz artystyczny i interpretację stylów muzyki dawnej. Dotychczas wystąpiło na festiwalu ponad tysiąc zespołów i około 20 tys. młodych artystów. Prezentowany w Kaliszu dorobek artystyczny pozwala najlepszym na występy z zespołami profesjonalnymi.
Festiwal odbędzie się w dniach od 7 do 12 lutego.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.