Zbiórka na pomoc uchodźcom z Afganistanu - 5 września przed kościołami

W niedzielę, 5 września, przed kościołami w całej Polsce odbędą się kwesty na rzecz Afgańczyków, którzy znaleźli schronienie w Pakistanie lub dotarli do Polski - poinformowała Caritas Polska w komunikacie przekazanym w czwartek PAP.

Zbieramy na zapewnienie odpowiednich warunków w obozach dla uchodźców za granicą i najpotrzebniejsze artykuły dla korzystających z prowadzonych przez nas Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom - wyjaśnia dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

"Przed talibami uciekają z Afganistanu nauczyciele angielskiego, współpracownicy międzynarodowej koalicji wycofującej się z Afganistanu i tysiące innych, przerażonych Afgańczyków. W związku z tym potrzebują żywności, odzieży, odpowiednich warunków sanitarnych" - zwraca uwagę w komunikacie.

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W związku z tym przed kościołami w kraju odbędą się kwesty na ich rzecz.

Zastępca dyrektora Caritas Polska br. Cordian Szwarc, który towarzyszył wolontariuszom w misji na Lesbos zwrócił uwagę, że "uchodźca to przede wszystkim osoba". "Opuszcza swój kraj, jako murarz, nauczyciel, a w obozie staje się numerem, czuje się nikim. Dlatego potrzebna jest ogromna uważność na każdego człowieka, zwłaszcza teraz, kiedy tysiące ludzi wyjeżdżają z Afganistanu tracąc w jednym momencie pracę i domy" - zaapelował duchowny.

Podkreślił, że "jeśli nie otworzymy swoich serc, będą kolejne dramaty". "Jako bracia i siostry, którzy mają domy, zabezpieczenie społeczne, życie na naprawdę dobrym poziomie, powinniśmy mieć otwarte serca dla tych pielgrzymów szukających oparcia w ludziach" - wskazał br. Cordian Szwarc.

"Zbieramy m.in. na żywność, koce, odzież, zapewnienie odpowiednich warunków w obozach dla uchodźców za granicą i najpotrzebniejsze artykuły dla tych, którzy mieszkają w ośrodkach w Polsce bądź korzystają z prowadzonych przez nas Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom" - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

"Te placówki wspierają swoich podopiecznych m.in. poprzez dopłaty do wynajęcia mieszkań, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, w zdobyciu pracy, a także dostarczanie odzieży, paczek żywnościowych czy też dofinansowanie kosztów leczenia" - wyjaśniono w komunikacie.

Caritas Polska poinformowała, że w Pakistanie z jej wsparcia skorzysta ok. 1,5 tys. afgańskich rodzin, czyli blisko 7,5 tys. osób". "Chcemy pomóc np. w zakupie pakietów higienicznych. Potrzebne są m.in. tabletki do odkażania wody, toalety przenośne, pampersy dla dzieci, itp" - czytamy w komunikacie.

Cały czas można też wesprzeć akcję poprzez stronę caritas.pl, wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS-a.

Akcję można wesprzeć za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-3°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
wiecej »