Szczególna troska Kościoła

O konieczności otoczenia szczególną troską młodzieży studiującej i pracującej poza granicami własnego kraju mówił 16 stycznia w Poznaniu biskup Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odprawił w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej Mszę świętą z okazji Dnia Migranta i Uchodźcy.

W homilii bp Polak przypomniał za papieżem Benedyktem XVI, że tegoroczny temat Dnia Migranta i Uchodźcy – jedna rodzina ludzka – wskazuje nam, że w naszych wieloetnicznych i wielokulturowych społeczeństwa, w jakich żyjemy, a także wśród osób wyznających różne religie, wszyscy należymy do jednej rodziny, zarówno migranci, uchodźcy, jak i społeczności lokalne, które ich przyjmują.

„I to poczucie wzajemnej więzi, mocniejszej niż wszelkie różnice etniczne, kulturowe i religijne, stoi u podstaw solidarności i nadziei na lepsze życie, w relacjach braterskich, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku, z jednej strony w dobrym wykorzystaniu zaoferowanej pomocy, z drugiej zaś w poczuciu odpowiedzialności i poszanowaniu praw tych, którzy przyjmują i otwierają gościnnie swe domy i serca” – mówił bp Polak.

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił również, że Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy to przede wszystkim dzień refleksji i modlitwy, a także impuls do działania i pochylenia się na współczesnymi wyzwaniami. Jak dodał, jednym z nich jest narastające zjawisko emigracji młodzieży.

„Obecność tych szczególnych migrantów w panoramie emigracyjnej jest niewątpliwie pewnym szczególnym wyzwaniem i troską” – stwierdził bp Polak, dodając, że troska ta dotyczy podstawowej, także duszpasterskiej opieki nad studentami wyjeżdżającymi za granicę na studia.

Duchowny zaznaczył, że w sposób szczególny troską tą powinni być jednak objęci młodzi ludzie, którzy zamiast studiów podejmują pracę. Trzeba – jak mówił dalej bp Polak – „zachęcać ich do studiowania, do podnoszenia swoich kwalifikacji, do rozwijania zdolności i talentów”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
11°C Środa
noc
wiecej »