W czasie spotkania z dziennikarzami nowe kierownictwo rady przedstawiło priorytety na najbliższe dwa lata.
Metropolita wileński, abp Gintaras Grušas z Litwy został wybrany nowym przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Jego zastępcami zostali: arcybiskup Luksemburga, kard. Jean-Claude Hollerich SJ i ordynariusz diecezji Zrenjanin w Serbii, bp László Német SVD. Ich kadencja potrwa do 2026 roku. Wyboru dokonano podczas zgromadzenia plenarnego rady, odbywającego się w Rzymie w 50. rocznicę istnienia tej organizacji.
W czasie spotkania z dziennikarzami nowe kierownictwo rady przedstawiło priorytety na najbliższe dwa lata. Najważniejszym zadaniem będzie aktywne wzięcie udziału w procesie synodalnym, który na początku października zostanie uroczyście zainaugurowany w Watykanie i po raz pierwszy w historii będzie uwzględniał także zaangażowanie Kościoła na poziomie kontynentalnym. „Jako Europa stajemy się częścią tego procesu” – powiedział abp Gintaras Grušas.
Wybór na wiceprzewodniczącego kard. Hollericha, reprezentującego Kościoły w państwach należących do Unii Europejskiej, jest znakiem zacieśnienia współpracy między Radą Konferencji Episkopatów Europy a COMECE, Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, której luksemburski purpurat przewodzi od 2018 r. Abp Grušas zaznaczył, że już 5 lat temu mówiło się o konieczności zacieśnienia współpracy między tymi dwiema instytucjami.
Abp Gintaras Linas Grušas urodził się w Stanach Zjednoczonych w rodzinie litewskiej. Studiował matematykę i informatykę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Przez pięć lat pracował w firmie IBM. Po powrocie na Litwę przyjął święcenia kapłańskie w 1994 r. Studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie. Był także rektorem seminarium duchownego w Wilnie i sekretarzem generalnym episkopatu Litwy. W 2010 r. został biskupem polowym Litwy, a w 2013 r. arcybiskupem metropolitą wileńskim. Od 2014 r. kieruje konferencją episkopatu Litwy.
Kard. Jean-Claude Hollerich jest luksemburskim jezuitą. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku w Luksemburgu. Studiował teologię w Tokio i Frankfurcie nad Menem. Przez 17 lat pracował w Japonii. Był m.in. wykładowcą języków niemieckiego i francuskiego oraz studiów europejskich na prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie Sophia w Tokio, a także duszpasterzem w niemieckiej parafii w stolicy Japonii. W 2011 r. został arcybiskupem Luksemburga, w 2018 r. przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), a rok później – kardynałem.
Bp László Német jest Węgrem urodzonym w Serbii. Wstąpił do zgromadzenia werbistów. Mówi dobrze w języku polskim, którego nauczył się podczas studiów seminaryjnych w Pieniężnie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1983 r. Studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował na Filipinach, w Austrii i Chorwacji. W 2004 r. został przełożonym węgierskiej prowincji swego zgromadzenia, a dwa lata później sekretarzem generalnym konferencji episkopatu Węgier. W 2008 r. został biskupem diecezji Zrenjanin w Serbii. Od 2016 r. jest przewodniczącym Międzynarodowej Konferencji Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego, skupiającej biskupów Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.