Budowanie Europy to przygoda, którą warto przeżyć – zapewniają biskupi. – Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, stoimy na początku drogi. Nie zapominajmy, że jesteśmy uczniami tego, który mówi każdemu z nas: Nie lękaj się, wstań i chodź!”.
W Paryżu zakończyło się 4 października zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy. W komunikacie podsumowującym obrady biskupi analizują przemiany polityczne i społeczne, które dokonały się w Europie w ciągu ostatnich 20 lat, dzielących nas od obalenia Muru Berlińskiego.
„Ta nowa wolność dla wszystkich – czytamy w komunikacie – była czasem łaski dla Kościołów. Odzyskały one wolność działania i ewangelizacji”.
Jednak proces przemian, zapoczątkowany 20 lat temu, utracił wiele ze swego pierwotnego entuzjazmu. Europa przechodzi dzisiaj poważny kryzys, nie tylko ekonomiczny. Nawiązując do ostatniej encykliki Benedykta XVI, biskupi przypominają o prymacie wartości etycznych nad rachunkiem ekonomicznym.
Komunikat kończy optymistyczne przypomnienie wartości chrześcijańskich, które mogą przyczynić się do przezwyciężenia aktualnych kryzysów: ewangeliczna wizja braterstwa i solidarności, godność osoby ludzkiej, szacunek dla życia. „Budowanie Europy to przygoda, którą warto przeżyć – zapewniają biskupi. – Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, stoimy na początku drogi. Nie zapominajmy, że jesteśmy uczniami tego, który mówi każdemu z nas: Nie lękaj się, wstań i chodź!”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.