Budowanie Europy to przygoda, którą warto przeżyć – zapewniają biskupi. – Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, stoimy na początku drogi. Nie zapominajmy, że jesteśmy uczniami tego, który mówi każdemu z nas: Nie lękaj się, wstań i chodź!”.
W Paryżu zakończyło się 4 października zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy. W komunikacie podsumowującym obrady biskupi analizują przemiany polityczne i społeczne, które dokonały się w Europie w ciągu ostatnich 20 lat, dzielących nas od obalenia Muru Berlińskiego.
„Ta nowa wolność dla wszystkich – czytamy w komunikacie – była czasem łaski dla Kościołów. Odzyskały one wolność działania i ewangelizacji”.
Jednak proces przemian, zapoczątkowany 20 lat temu, utracił wiele ze swego pierwotnego entuzjazmu. Europa przechodzi dzisiaj poważny kryzys, nie tylko ekonomiczny. Nawiązując do ostatniej encykliki Benedykta XVI, biskupi przypominają o prymacie wartości etycznych nad rachunkiem ekonomicznym.
Komunikat kończy optymistyczne przypomnienie wartości chrześcijańskich, które mogą przyczynić się do przezwyciężenia aktualnych kryzysów: ewangeliczna wizja braterstwa i solidarności, godność osoby ludzkiej, szacunek dla życia. „Budowanie Europy to przygoda, którą warto przeżyć – zapewniają biskupi. – Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, stoimy na początku drogi. Nie zapominajmy, że jesteśmy uczniami tego, który mówi każdemu z nas: Nie lękaj się, wstań i chodź!”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.