Współuczestniczenie przez Kościół w życiu państwa należy do fundamentalnych praw. Wskazał na to sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) komentując temat rozpoczynającego się dziś w Kiszyniowie spotkania przewodniczących episkopatów z krajów Europy Południowo-Wschodniej.
Ks. Duarte da Cunha wyraźnie zaznaczył, że „Kościół katolicki ma prawo i obowiązek uczestnictwa w budowaniu dobra wspólnego kraju, w którym żyje, niezależnie od tego, czy jest on większością czy mniejszością”. Niestety, jak zauważył, bycie mniejszością często jest synonimem małego znaczenia, ucisku, obojętności i łamanych praw.
Do stolicy Mołdawii przybyli przedstawiciele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Cypru, Grecji, Mołdawii, Rumunii i Turcji oraz Międzynarodowej Konferencji Biskupiej św. Cyryla i Metodego, skupiającej hierarchów z Serbii, Czarnogóry, Macedonii i Kosowa. Głównym tematem czterodniowych obrad są prawa i obowiązki mniejszości katolickich w państwach tego regionu Europy. Mowa też będzie o wyzwaniach, którym Kościoły muszą stawić czoło. Są to: rosnące bezrobocie, emigracja, alkoholizm, narkomania, aborcja i coraz silniejszy konsumpcjonizm. Uczestnicy spotkania zapoznają się też z życiem Kościoła w Mołdawii. Odwiedzą prowadzone przezeń szkoły i dzieła charytatywne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje praca z dziećmi ulicy oraz pomoc ofiarom handlarzy żywym towarem.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.