Współuczestniczenie przez Kościół w życiu państwa należy do fundamentalnych praw. Wskazał na to sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) komentując temat rozpoczynającego się dziś w Kiszyniowie spotkania przewodniczących episkopatów z krajów Europy Południowo-Wschodniej.
Ks. Duarte da Cunha wyraźnie zaznaczył, że „Kościół katolicki ma prawo i obowiązek uczestnictwa w budowaniu dobra wspólnego kraju, w którym żyje, niezależnie od tego, czy jest on większością czy mniejszością”. Niestety, jak zauważył, bycie mniejszością często jest synonimem małego znaczenia, ucisku, obojętności i łamanych praw.
Do stolicy Mołdawii przybyli przedstawiciele Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Cypru, Grecji, Mołdawii, Rumunii i Turcji oraz Międzynarodowej Konferencji Biskupiej św. Cyryla i Metodego, skupiającej hierarchów z Serbii, Czarnogóry, Macedonii i Kosowa. Głównym tematem czterodniowych obrad są prawa i obowiązki mniejszości katolickich w państwach tego regionu Europy. Mowa też będzie o wyzwaniach, którym Kościoły muszą stawić czoło. Są to: rosnące bezrobocie, emigracja, alkoholizm, narkomania, aborcja i coraz silniejszy konsumpcjonizm. Uczestnicy spotkania zapoznają się też z życiem Kościoła w Mołdawii. Odwiedzą prowadzone przezeń szkoły i dzieła charytatywne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje praca z dziećmi ulicy oraz pomoc ofiarom handlarzy żywym towarem.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.