Hierarchowie polskiego Kościoła - prymas senior Józef Glemp oraz biskupi wzięli udział w środowej audiencji generalnej Benedykta XVI w Watykanie. Uczestniczą oni w Rzymie w obchodach stulecia Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego.
Zwracając się po polsku papież powiedział: "Szczególnie pozdrawiam księży z Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, którzy przybyli tu wraz z biskupami i zaproszonymi gośćmi z okazji obchodów 100-lecia tej placówki".
"Niech jubileusz przeżywany pod patronatem świętego Józefa Sebastiana Pelczara, założyciela instytutu będzie dla was okazją do refleksji, wspomnień i źródłem duchowych inspiracji" - dodał Benedykt XVI.
Było to już drugie w tych dniach spotkanie polskich dostojników kościelnych z papieżem. W poniedziałek Benedykt XVI przyjął ich na specjalnej audiencji, podczas której podziękowali za decyzję o beatyfikacji Jana Pawła II.
Na środową audiencję generalną przybyli, a następnie rozmawiali krótko z papieżem, między innymi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Był też arcybiskup Juliusz Paetz, który również rozmawiał z Benedyktem XVI.
Katechezę papież poświęcił obchodom trwającego do 25 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa z Dziejów Apostolskich: "Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach".
"Pamiętając, że zjednoczenie jest Bożą łaską, prośmy Boga w modlitwie, by obdarzył swój Kościół darem pojednania i wzajemnej miłości" - wezwał papież. Zwrócił uwagę na to, że "historia ruchu ekumenicznego zna trudności i niepewność".
Benedykt XVI wyraził przekonanie , że zaangażowanie społeczne na rzecz miłosierdzia i sprawiedliwości jest "fundamentalnym obowiązkiem" chrześcijan.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.