Działający oficjalnie biskup Joseph Li Liangui, ordynariusz diecezji Cangzhou w prowincji Hebei został chińską osobistością katolicką roku 2010 – poinformowała agencja UCAN.
Wyboru dokonali czytelnicy chińskojęzycznego serwisu tej agencji – CathNews China, nie tylko z Chin kontynentalnych, ale także z Hongkongu, Tajwanu, Makau, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Francji, Singapuru i USA.
46-letni biskup uzyskał 23 proc. głosów, o trzy więcej niż kard. Joseph Zen Ze-kiun, emerytowany biskup Hongkongu.
Bp Li na początku grudnia ub. roku ukrył się, aby nie uczestniczyć w tzw. VIII Zgromadzeniu Przedstawicieli Katolików Chińskich, którego działalność Benedykt XVI w swym liście do katolików chińskich z 27 maja 2007 r. określił jako nie do pogodzenia z nauczaniem katolickim. Po powrocie do diecezji 17 grudnia hierarcha został wezwany na przesłuchanie i zmuszony do napisania listu, w którym miał wyrazić skruchę z powodu „opuszczenia obowiązku bez zezwolenia” (chodzi o wspomnianą komunistyczną farsę). W przeciwnym razie zagrożono mu usunięciem ze stanowiska biskupa Cangzhou. Wielu głosujących uznało, że bp Li jest dobrym przykładem dla chińskich katolików, a zwłaszcza dla innych biskupów.
Natomiast w kardynale Zenie wielu czytelników CathNews China postrzega proroka, który ma odwagę upominania się o prawdę i sprawiedliwość. „Jego głos dodaje sił duchowieństwu i wiernym w Chinach kontynentalnych” – stwierdził jeden z czytelników.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.