Aktualne rozwiązania wpierające rehabilitację społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych oraz nowoczesne sposoby ich aktywizacji to główne zagadnienia międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się 13 i 14 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wydarzenie związane jest z obchodami 30-lecia Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych.
Międzynarodowa konferencja „30 lat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” będzie okazją do wymiany poglądów na temat ekonomicznych, społecznych i zdrowotnych skutków niepełnosprawności we współczesnym świecie oraz propozycji rozwiązań w zakresie aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.
Zaproszeni goście zagraniczni – z Australii, Stanów Zjednoczonych, Indii, Chin, Norwegii, Belgii, Niemiec oraz Szwajcarii – zaprezentują szerokie spektrum doświadczeń w zakresie systemowych rozwiązań wsparcia osób niepełnosprawnych: od projektowania uniwersalnego do zabezpieczenia społecznego.
Naukowcy i praktycy z Polski spojrzą na temat rehabilitacji społeczno-zawodowej w kontekście stojących przed nią wyzwań oraz możliwości, a także odniosą się do tematu dostępności w kontekście różnych rodzajów niepełnosprawności.
– Podczas spotkania ze światowymi ekspertami w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych chcemy wymienić doświadczenia i zwiększyć świadomość społeczną w obszarze dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami – podkreśla prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.
Jest to kolejna konferencja organizowana przez PFRON wspólnie z Biurem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Dotychczasowe poświęcone były realizacji Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.
Tematyka konferencji – z uwagi na swój interdyscyplinarny charakter – obejmie rozważania z wielu dziedzin i dyscyplin naukowych, m.in. ekonomii i zarządzania, nauk prawnych, nauk o zdrowiu, nauk społecznych, czy nauki o kulturze i religii. Do udziału w spotkaniu szczególnie zaproszeni są przedstawiciele środowiska akademickiego i medycznego, osoby z niepełnosprawnościami, a także reprezentanci środowisk biznesu i trzeciego sektora, zajmujący się problematyką wsparcia osób niepełnosprawnym.
Konferencja obędzie się w dniach 13-14 października 2021 r. w budynku Centrum Transferu Wiedzy (sala 408) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Wydarzenie relacjonowane będzie również na kanałach KUL i PFRON na YouTube.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest rejestracja zgłoszenia udziału za pośrednictwem FORMULARZA. Program konferencji dostępny jest na stronach PFRON.
Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Patroni medialni: TVP Info, TVP 3 Lublin, Tygodnik Katolicki Niedziela, Gość Niedzielny, Magazyn Integracja oraz portal www.niepelnosprawni.pl.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.