Poszukiwani są kandydaci o różnych specjalnościach.
To będzie już 45. wyprawa do stacji polarnej na Spitsbergenie. Pierwsza całoroczna wyprawa do Hornsundu odbyła się w roku 1957, a od 1978 takie wyprawy organizowane są co roku. Rekrutacja na kolejną ekspedycję trwa do 22 listopada. Kogo szukają organizatorzy wyprawy?
Potrzebni są m.in. kucharz, geofizyk, meteorolog, specjalista ds. monitoringu środowiska, hydrochemik, informatyk. mechanik i konserwator. Skład wyprawy będzie sie dzielił na dwie grupy: zimującą, czyli całoroczną (od czerwca 2022 r. do lipca 2023 r.) oraz letnią (od czerwca do września 2022). Dodatkowym atutem wśród kandydatów będzie m.in. posiadanie patentów motorowodnych, zaświadczeń ukończenia wszelkiego rodzaju kursów medycznych, doświadczenia terenowego (w szczególności zimowego górskiego) czy znajomość języka angielskiego.
Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie to całoroczna placówka badawcza zlokalizowana na północ od północnego koła podbiegunowego, na archipelagu Svalbard należącym do Norwegii. Jest zarządzana przez Polską Akademię Nauk i prowadzi badania interdyscyplinarne. Pierwsza wyprawa przygotowawcza do budowy stacji miała miejsce w 1956 r., a budowę rozpoczęto rok później. W sezonach letnich 1959, 1960 i 1962 w Stacji pracowały niewielkie ekspedycje sezonowe kierowane przez Siedleckiego, których celem była kontynuacja badań rozpoczętych przez ekspedycję 1957/1958, a przez kolejne 5 lat stacja nie była użytkowana. Aż do wczesnych lat 70. XX wieku budynki stacji służyły norweskim myśliwym polującym w tym rejonie. Okres polowań zakończyło utworzenie w 1972 r. przez norweskie władze Parku Narodowego Południowego Spitsbergenu. Polscy badacze wrócili na podniszczoną stację kilka lat później. Od 1978 r. stacja prowadzi badania całoroczne. Obecnie trwa 44. wyprawa badawcza.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.