Przed chasydyzmem judaizm był religią smutną - ocenia rabin Symcha Keller z Łodzi. Do XVIII wieku nie znał spontanicznej modlitwy, sprawiedliwości uosabianej przez cadyka i radości wyrażanej w muzyce klezmerskiej - tłumaczył w poniedziałek rabin kielczanom.
Rabin Keller, który był gościem Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich, podkreślił, że twórca chasydyzmu - Baal Szem Tow (Pan Dobrego Imienia) właściwe nazwisko Israel ben Eliezer (1700-1760) z Międzyborza na Podolu - wprowadził nową wizję żydowskiej praktyki religijnej. Była ona oparta na autorytecie cadyka - charyzmatycznego przywódcy wspólnoty chasydzkiej. W stosunku do judaizmu ortodoksyjnego wnosiła silny pierwiastek emocjonalny, elementy panteizmu (utożsamiania Boga z przyrodą) oraz praktyki ekstatyczne, widoczne w modlitwie, a także śpiewie i tańcu.
"Baal Szem Tow powiedział: modlić się i służyć Bogu możesz przez wszystkie czynności - jedzenie, pracę, śpiew, taniec, miłość, życie w rodzinie, szacunek dla współmałżonka, opiekę nad swoimi dziećmi; we wszystkim jest modlitwa" - wyjaśnił łódzki rabin.
Zaznaczył przy tym, że podłożem chasydyzmu - ruchu odnowy religijności wyznawców judaizmu, który uformował się na Podolu pod wpływem mistyki - był upadek życia duchowego widoczny wśród żydów w Europie środkowo-wschodniej po XVII-wiecznych wielkich wojnach, czyli rzeziach kozackich i potopie szwedzkim. Jako świadectwo tamtych czasów obchodzony był - do II wojny światowej - przez społeczność żydowską specjalny "dzień pamięci ofiar pogromów Bohdana Chmielnickiego" - dodał rabin.
Po prelekcji Kellera odbył się komentowany przez niego pokaz filmów dokumentalnych - w języku jidysz - z archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów "Wspólne Korzenie": "Wesele chasydzkie" (Izrael 2008) oraz "Pięć miast" (Polska 1939), a także fabularnego filmu "Tevje" (USA 1939).
Symcha Keller - vel Krzysztof Skowroński (ur. 1963 w Łodzi) - to polski rabin oraz chazan (uzdolniony wokalnie mężczyzna prowadzący podczas nabożeństw modlitwy wymagające śpiewnej intonacji) i łódzki działacz społeczności żydowskiej. Studiował w szkołach religijnych w Izraelu i USA. Nagrał trzy płyty - głównie z muzyką chasydzką i synagogalną. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego został Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski. Jego żona Małgorzata Burzyńska-Keller - szefowa fundacji "Wspólne Korzenie" - to pomysłodawczyni i dyrektorka Festiwalu Sztuki Filmowej Jidysz.
Honorowy patronat nad Kieleckimi Spotkaniami Chrześcijańsko-Żydowskimi - organizowanymi od 17 do 30 stycznia przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego - pełnią: przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Patronat medialny sprawuje Polska Agencja Prasowa.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.