Komorowski nie spotka się z Miedwiediewem

Prezydent Bronisław Komorowski, który w czwartek udaje się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne, nie spotka się tam z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Jak dowiaduje się PAP, może natomiast dojść do spotkania szefów dyplomacji Polski i Rosji.

Organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos poinformowali w poniedziałek, że w środę wieczorem, zgodnie z planem Dmitrij Miedwiediew wygłosi przemówienie otwierające Forum.

Rosyjski przywódca skróci natomiast pobyt w Davos w związku z poniedziałkowym zamachem na moskiewskim lotnisku Domodiedowo, w którym zginęło 35 osób, a ponad 180 zostało rannych.

Tymczasem Bronisław Komorowski udaje się do Davos w czwartek po zakończeniu uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, w których weźmie udział wspólnie z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem.

O tym, że podczas szczytu może dojść do spotkania prezydentów Polski i Rosji, mówił w grudniu sam Komorowski. W ubiegłym tygodniu również źródła dyplomatyczne w Moskwie potwierdziły w rozmowie z PAP, że w Davos może dojść do spotkania Miedwiediewa z Komorowskim

Jak poinformowało PAP biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, na czwartek wieczorem zaplanowane jest wystąpienie Komorowskiego podczas imprezy organizowanej w Davos przez Giełdę Papierów Wartościowych pod hasłem "Warszawa - finansowym i ekonomicznym centrum regionu".

Ponadto wystąpienia będą tam mieli również: minister finansów Jacek Rostowski, wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak oraz prezes warszawskiego parkietu Ludwik Sobolewski. Przedstawiciele Polski spotkają się przy tej okazji z przedstawicielami światowego biznesu.

W piątek rano odbędzie się zamknięte dla mediów śniadanie prezydenta z przedstawicielami międzynarodowych instytucji finansowych i inwestorów. Wczesnym popołudniem Komorowski razem z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem będzie uczestniczył w Hotelu Schweizerhof w dyskusji panelowej promującej mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012.

Prezydent weźmie też udział w sesji plenarnej Światowego Forum Ekonomicznego, zatytułowanej "Przyszłość energetyczna Europy". Na godz. 16.30 w piątek zaplanowano briefing prezydenta dla mediów.

Bronisławowi Komorowskiemu w Davos towarzyszyć też będzie - oprócz ministra finansów Jacka Rostowskiego - szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Z informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych w Moskwie wynika, że Sikorski może spotkać się w Davos z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Według MSZ Sikorski uczestniczyć będzie w Davos w panelach dyskusyjnych: "Dyplomacja w erze cyfrowej", "Czy Zachód poniósł porażkę w Afganistanie?" oraz "Rola G20 w systemie multilateralnym"; weźmie też udział w debacie BBC "Globalne przywództwo: nowa era".

W dniach 26-30 stycznia na forum w Davos spotka się ok. 2,5 tys. polityków i biznesmenów.

Światowe Forum Ekonomiczne jest niezależną organizacją międzynarodową wspierającą światową politykę gospodarczą poprzez partnerstwo angażujące m.in. liderów biznesu. W szczytach w szwajcarskim kurorcie uczestniczą corocznie prezydenci, premierzy, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków, w tym Europejskiego Banku Centralnego i Banku Światowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »