O tym, czy katolicyzm nie może obejść się bez relikwii, w najnowszym "Gościu Niedzielnym" pisze Joanna Jureczko-Wilk. „Kult relikwii wyrósł z ludu, a Kościół instytucjonalny przez wieki, z różnym skutkiem, starał się utrzymać go w ryzach poprawności teologicznej. Pilnował, by nie przerodził się w zabobon ani bałwochwalczą cześć dla świętego. Relikwie były znakiem świętości, która powinna zawsze prowadzić do Boga”. Średniowiecze miało popsuć opinię relikwiom" – pisze autorka. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
Opinie Grossa nie są naukowe [rozmowa z Władysławem Bartoszewskim]
Gość Niedzielny zamieścił rozmowę z prof. Władysławem Bartoszewskim na temat zachowania Polaków w stosunku do Żydów podczas II wojny światowej w kontek-ście najnowszej książki Jana Tomasza Grossa. „Pan Jan Gross jest uznawanym amerykańskim profesorem socjologii, ale nigdy w życiu nie studiował historii, nie był i nie jest historykiem. Dlatego jego opinie na tematy społeczne czy nawet historyczne nie są naukowymi tezami historyka, lecz rozważaniami socjologa.” Pytany, czy jako naród jesteśmy współodpowiedzialni za Holocaust, odpowiada – Jako naród na pewno nie. Można mówić o czynach konkretnych osób. Gdy po wojnie pracowałem w komisji badającej zbrodnie niemieckie w Polsce, mieliśmy sprawę ludzi, którzy szukali kosztowności wokół Pawiaka, gdzie odbywały się egzekucje polityczne pol-skich więźniów. Sami Polacy jak hieny profanowali ciała innych Polaków w poszukiwaniu zarobków na trupach. Czy na tej podstawie można o takie zachowanie oskarżać cały naród polski? Nie” - czytamy w rozmowie.
Dwie ojczyzny [ks. Tomasz Jaklewicz]
Naród polski kocham bardzo. Nigdy nic złego o Polakach nie mówiłem, to jest moja ojczyzna, mój naród. Ale nie mogę zapomnieć, że jestem Żydem i mam też drugą ojczyznę – wyznaje ks. Grzegorz Pawłowski, (Jakub Hersz Griner). Pełną cierpienia historię życia ks. Grzegorza, który w czasie wojny stracił najbliższych, opisuje Gość Niedzielny. „Jestem człowiekiem dwóch narodowości, czyli jestem człowiekiem ubogaconym. Tak mi to Pan Bóg dał” – rozpoczyna swoją opowieść ks. Grzegorz Pawłowski.
Skrwawione habity [Marcin Jakimowicz]
Tragiczne wydarzenia z zimy 1993 roku stały się inspiracją dla filmu Xaviera Beauvo-is pt. „Ludzie Boga”. W nocy z 26 na 27 marca 1996 roku w najczarniejszych latach terroru w Algierii terroryści wdarli się klasztoru Matki Bożej z gór Atlasu. Uprowadzili i zamordowali siedmiu mnichów. Film o trapistach stał się hitem we Francji. Zajął w pierwsze miejsce na listach przebojów kinowych. W ciągu 15 pierwszych dni, na-grodzony grand prix na ostatnim festiwalu w Cannes film, obejrzało ponad milion widzów. Film „Ludzie Boga” wchodzi na ekrany polskich kin 28 stycznia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.