Reklama

Światowy Dzień Mokradeł?

Z okazji Światowego Dnia Mokradeł Park Narodowy "Ujście Watry" organizuje imprezę edukacyjną, poświęconą znaczeniu obszarów podmokłych dla przyrody i człowieka - poinformował Park Narodowy "Ujście Warty".

Reklama

Niedzielna impreza, która rozpocznie się o godz. 11, będzie okazją do poznania wielu ciekawostek przyrodniczych, ale także dobrej zabawy. Sam Dzień Mokradeł przypada na 2 lutego.

W programie spotkania w siedzibie Parku w Chyrzynie znalazły się m.in. inscenizacja o mokradłach w wykonaniu przedszkolaków, prezentacja zdjęć i prelekcja ornitologa i fotografika przyrody Darka Świtały.

Przygotowano wycieczkę z przewodnikiem po nowej ścieżce przyrodniczej "Olszynki". Obok tego możliwe będzie podziwianie uroków "Ujścia Warty" z wieży widokowej, będzie także coś dla ciała - degustacja potraw "rodem z mokradeł".

Organizatorzy przypominają, że mokradła to miejsca tętniące życiem, o ogromnej liczbie gatunków roślin i zwierząt. Rośliny i gleba terenów podmokłych odgrywają znaczącą rolę w oczyszczaniu wody.

Większość typów mokradeł to bardzo ważne zbiorniki wody słodkiej, przyczyniają się do uzupełniania zapasów wód podziemnych, wpływają korzystnie na bilans wodny, łagodzą zmiany klimatyczne. Mokradła gromadząc wodę pełnią także ważą funkcję przeciwpowodziową.

Obszary podmokłe są bezcenne dla człowieka. Wiele z nich jest głównym źródłem pożywienia dla wielu ludzi na świecie. Najważniejsze z nich to ryż, owoce, glony oraz ryby, skorupiaki, mięczaki.

Niestety, bagna, torfowiska, strumienie, a nawet rzeki zanikają lub ulegają degradacji. Powoduje to zanik całych ekosystemów wraz z zamieszkującymi je roślinami i zwierzętami oraz przyczynia się do zaburzeń w gospodarce wodnej całych regionów. Widocznym tego efektem tego jest m.in. zmniejszanie się zasobów wody pitnej czy wzrost zagrożenia powodziowego.

2 lutego na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Mokradeł. Tego dnia, w 1971 r. w irańskim mieście Ramsar podpisano Konwencję o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, zwaną od tego czasu Konwencją Ramsar.

Do końca 2010 r. Konwencję ratyfikowało 160 państw, które zobowiązały się m.in. do wskazania najcenniejszych terenów podmokłych na swoim terytorium. Dotychczas na listę zgłoszono 1909 obszarów podmokłych, co pozwoliło objąć ochroną prawie 186,9 mln ha.

Polska podpisała Konwencję Ramsar w 1978 r. Dotychczas zgłosiła 13 obszarów podmokłych o łącznej powierzchni ok. 145 tys. ha, wśród nich jest Park Narodowy "Ujście Warty".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama