Czechy w ramach oszczędności wprowadzanych przez rząd Petra Neczasa, ograniczających budżety ministerstw o 10 proc., zamknęły w poniedziałek pięć ambasad - w stolicach Konga, Kenii, Wenezueli, Jemenu i Kostaryki oraz konsulat generalny w Bombaju.
Zadania zamykanych placówek od 1 lutego przejmują inne czeskie przedstawicielstwa w Afryce, Azji czy Ameryce.
Gabinet Neczasa już latem zeszłego roku zapowiedział zamknięcie części placówek dyplomatycznych. Głównym powodem są cięcia w budżecie państwa, które odczuł także resort spraw zagranicznych. Finanse wszystkich ministerstw zostały zredukowane o 10 proc.
Decyzja rządu dotycząca likwidacji ambasad wywołała sprzeciw lewicowej opozycji. Także część rządzącej centroprawicy odniosła się krytycznie do tego posunięcia, zarzucając szefowi czeskiej dyplomacji Karelowi Schwarzenbergowi niedostateczne poinformowanie na temat powodów zamknięcia placówek. Wywodzący się z Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) premiera Neczasa szef komisji spraw zagranicznych David Vodrażka zauważył, że taki krok może mieć m.in. negatywny wpływ na czeskie firmy.
MSZ oprócz zamykania niektórych placówek dyplomatycznych w ramach oszczędności budżetowych planuje zwolnienia pracowników i cięcia wydatków administracyjnych.
Celem oszczędności obecnego czeskiego rządu jest stabilizacja finansów publicznych i utrzymanie deficytu budżetowego na poziomie 4,6 proc. PKB.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.